More

  Путин беше во непланирана посета на Мариупол

  - Advertisement -

  Рускиот претседател Владимир Путин дојде во непланирана посета на Мариупол и тоа ќе биде прво патување на лидерот на Кремљ на териториите на украинската област Доњецк под руска окупација од почетокот на војната, објавија во неделата руските државни медиуми.Посетата дојде откако Путин во саботата ненајавено патуваше на Крим за да ја одбележи деветгодишнината од руската анексија на полуостровот, и само два дена откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот лидер.

  Мариупол, кој падна во рацете на Русија во мај по една од најдолгите и најкрвавите битки во војната, беше првата голема победа на Русија откако не успеа да го освои Киев, а потоа го сврте вниманието кон југоисточна Украина.

  Путин долетал во Мариупол со хеликоптер, јавуваат новите руски агенции, повикувајќи се на Кремљ. Ова го донесе Путин најблиску до првите линии на конфликтот од почетокот на таа војна. Возејќи со автомобил, Путин посети неколку градски области, застанувајќи и разговарајќи со жителите.

  Мариупол беше претворен во школка што тлее по неколкунеделни борби. Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) објави дека руското бомбардирање на породилиштето во Мариупол е воено злосторство.

  Во петокот, МКС издаде налог за апсење на Путин, обвинувајќи го за воено злосторство за илегално депортирање на стотици деца од Украина, многу симболичен потег што дополнително го изолира рускиот лидер.

  Додека украинскиот претседател Володимир Зеленски направи неколку патувања на бојното поле за да го зајакне моралот на своите војници и да разговара за стратегијата, Путин главно остана во Кремљ додека ја води, како што Русија ја нарекува својата „специјална воена операција“ во Украина.

  Мариупол се наоѓа во регионот Доњецк, еден од четирите региони кои Путин прогласи анексија во септември. Киев и неговите сојузници го прогласија овој потег незаконски. Доњецк, заедно со Луганск, го сочинуваат мнозинството од индустријализираниот дел на Украина.

  Руските медиуми во неделата објавија дека Путин се сретнал и со главниот командант на неговата воена операција во Украина, вклучувајќи го и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов, кој е одговорен за војната на Москва во Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img