More

  Можно ли е самитот во Охрид да заврши со изненадување?

  spot_img

  Веќе со часови трае втората рунда од заедничката средба на српскиот премиер Александар Вучиќ со косовскиот премиер Албин Курти, на која посредуваат шефот на европската дипломатија Жозеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

  Првата рунда од трилатералната средба траеше нешто повеќе од еден час, по што беше дадена пауза. Втората рунда трае невообичаено долго, а Борел го откажа летот за враќање во Брисел.

  Новинарите коишто го следат самитот во Охрид, на кој се разговара за Договорот за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, без успех се обидуваат да дознаат што се случува и за што толку долго се разговара.

  Во текот на билатералните средби на Вучиќ и на Курти со посредниците, претставникот на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, ги намали очекувањата од самитот, изјавувајќи дека очекува финализирање на анексот за спроведување на договорот, но не и негово потпишување.

  Претседателот Вучиќ уште пред доаѓањето во Охрид најави дека на оваа средба нема ништо да потпише.

  Интересно е дека во медиумите во Србија засега нема никакви посериозни шпекулации околу исходот на средбата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img