More

  Првиот човек на Војската на Србија ненадејно ја посети базата за обука на хрватските пилоти

  - Advertisement -

  Француската база во која се обучуваат хрватските пилоти ненадејно ја посетил првиот човек на војската на Србија, началникот на Генералштабот, генерал Милан Мојсиловиќ, но немало контакт со припадниците на хрватското воздухопловство, пишува во саботата Вечерњи лист.

  Членовите на ХРЗ биле информирани за пристигнувањето на гостин од Србија, но средби со Мојсиловиќ немало бидејќи и Французите внимавале да ја избегнат оваа можност.

  Хрватска и Србија имаат затегнати политички односи, кои се веројатно најлоши од крајот на војната, а кога станува збор за набавката на Рафал, има, благо речено, конкурентни односи, пишува весникот.

  Познатата француска воена база Мон-де-Марсан се наоѓа на југозападниот дел на Франција, во Аквитанија, а во текот на 2023 година ќе биде дом на дури 90 HRZ пилоти, техничари и инженери, кои таму ќе поминат обука на француски борбени авиони Рафал. .

  Техничарите и пилотите доаѓаат во групи и по првиот дел од обуката се подредуваат по други француски бази. Техничари и инженери први пристигнаа во базата на крајот на 2022 година, а првите пилоти пред месец и половина, пишува новинарот на „Вечерњи лист“, Давор Иванковиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img