More

  Прв ваков случај во светот: Венеција почнува да наплаќа влезници за еднодневни туристи, еве како ќе функционира

  spot_img

  Оваа недела, Венеција ќе почне да им наплатува на дневните патници влез во замокот, што е прв таков случај во светот. Наменет е да се намали притисокот врз античкиот италијански замок, кој тоне под тежината на масовниот туризам.

  Почнувајќи од четврток, посетителите кои ќе дојдат на еден ден во замокот ќе треба да купат билет од пет евра, кој ќе го проверуваат инспекторите на две клучни локации.

  Минатата година, 3,2 милиони туристи поминаа барем една ноќ во историскиот центар на градот, или десетици илјади повеќе се прелеаа во тесните улички на градот во текот на денот, често од бродовите за крстарење, за да ги видат знаменитостите меѓу кои се плоштадот Свети Марко и мостот Риалто.

  Целта на воведувањето билети е да се поттикнат еднодневните патници да доаѓаат во поретки периоди со цел да се обидат да ја разредат најголемата гужва.

  Првично, билетите ќе бидат потребни само за 29 „пик“ туристички денови во текот на 2024 година, главно за викенди од мај до јули.

  Дали оваа мерка ќе даде резултати, внимателно ќе се следи и во другите туристички дестинации низ светот кои се борат да се справат со масовниот туризам.

  Во Шпанија, втората најпосетувана земја во светот по Франција, десетици илјади луѓе протестираа во саботата на Канарските острови барајќи ограничување на бројот на посетители на архипелагот.

  Луиџи Бруњаро, градоначалникот на Венеција, го опиша овој потег како „експеримент, прв во светот, кој има за цел да ја направи Венеција попогодна за живеење“.

  Предупредување од УНЕСКО

  Венеција, која се простира на повеќе од 100 мали острови и островчиња во североисточна Италија, се смета за еден од најубавите градови во светот.

  УНЕСКО ги вброи замокот и неговата лагуна на списокот на светско наследство во 1987 година, наведувајќи го како „извонредно архитектонско ремек-дело“.

  Организацијата на ОН, сепак, минатата година објави дека ќе ја стави Венеција на својата листа на загрозено наследство, наведувајќи ги како причини масовниот туризам и зголемувањето на нивото на водата што се припишуваат на климатските промени.

  За системот за издавање билети долго се дебатира, а неговата имплементација беше одложувана неколку пати поради загриженоста дека сериозно ќе го намали пристигнувањето на туристите и ќе ја загрози слободата на движење.

  Опозициските градски советници тврдат дека тоа нема да биде од никаква корист. Педесет евра можеа да помогнат“, рече еден од нив Џанфранко Бетин.

  Во 2021 година, Венеција веќе воведе забрана за масовни крстарења, од кои секојдневно заминуваат илјадници туристи, пренасочувајќи ги кон подалечно индустриско пристаниште.

  Нема чекање во редови
  Градоначалникот на Венеција вети дека новиот систем ќе биде наметнат „нежно“, без строги контроли и чекање во редици за билети, отфрлајќи ги шпекулациите дека замокот ќе постави пречки или контролни пунктови на улиците.
  Инспекторите ќе бидат стационирани на и околу главните влезови во замокот, особено на железничката станица Санта Лусија, проверувајќи ги посетителите на лице место.

  Туристите кои немаат билет ќе добијат инструкции како да купат или може да ризикуваат казни од 50 до 300 евра ако не слушаат.

  Само дневните туристи кои доаѓаат во стариот замок помеѓу 8:30 и 16:00 часот ќе треба да платат, но од тоа се ослободени оние кои престојуваат во хотели, помлади од 14 години и лицата со посебни потреби.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img