More

  Нови проблеми за Дортмунд, на брилијантниот напаѓач му недостасува меч против ПСЖ

  spot_img

  Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Себастијан Халер, речиси сигурно ќе го пропушти полуфиналето од Лигата на шампионите против Пари Сен Жермен следната недела, пренесува L’Équipe.

  Бидејќи го повреди скочниот зглоб на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах (2:1), Халер ќе мора да паузира најмалку две недели.

  Ова е лоша вест за напаѓачот кој неодамна се опорави од рак на тестисите и штотуку почнува да се враќа во добра форма.

  Зимава настапуваше за репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска, со која го освои Африканскиот куп на нации и се чинеше дека се се враќа во нормала, само да го вознемири оваа повреда.

  Дортмунд е само конкурентен оваа сезона во Лигата на шампионите, но еден од најважните поединци е Себастијан Халер, па неговото отсуство ќе го поремети целиот „милионер“ тим.

  Халер одигра 40 натпревари за Дортмунд, каде постигна 12 гола и забележа шест асистенции.

  Борусија се пласираше во полуфиналето на Лигата на шампионите за прв пат по 2013 година, кога го елиминираше Реал Мадрид, за да загуби од Баерн Минхен во финалето на „Вембли“, што се смета за врв на ерата на Јирген Клоп во клубот од Дортмунд. .

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img