More

  Професор од Киев: На Русија и требаат 14 години да окупира четири области

  spot_img

  Професорот од Институтот за меѓународни односи во Киев, Максим Камењечки, гостуваше во емисијата Нови дан со нашиот Тихомир Ладишиќ, каде што разговараа за состојбите на бојното поле како и за одлуките што државите ги донесоа на самитот на Г7 во Швајцарија. што може да влијае на текот на војната во Украина.

  „Во Украина на резултатите од конференцијата Г7 се гледаше поинаку“, рече Максим Каменечки и додаде дека „судејќи според она што Русија го направи во петокот, требаше да се очекува дека Владимир Путин сака да покаже дека игра голема улога во сите процеси. Она што се случи во Швајцарија не беше толку разговор за крајот на војната, туку определување на насоки или дури и организација на светот воопшто“.

  Како што истакнува професорот од киевскиот институт, „приближно 160 од 200 земји во светот добија покана за конференцијата Г7, околу 100 од нив учествуваа, а околу 80 го потпишаа финалниот документ, со тоа што аспектот на „ зачувување на украинскиот суверенитет“ не беше наведено во него.

  „Тоа беше размена на позиции“, вели Камениецки, „што покажа дека украинскиот дипломатски тим сè уште претпочита мултилатерални тактики, како што беше случајот со платформата на Крим. Колку беше ефикасен во ослободувањето на Украина? Според мене, не премногу“.

  Путин инсистира на првичната позиција на агресорот
  Кога станува збор за ставот на Путин и опцијата за мировни преговори, Камењечки вели дека нема индикации за такви преговори од ниту една страна. Путин и натаму инсистира на позициите од почетокот на агресијата.

  Кога станува збор за анексија на окупираните територии, Камениецки вели дека „Путин бара цели региони да ги повлечат украинските војници за да се запре војната. Темпото со кое Русија ги постигнува своите цели за агресија ќе и требаат 14 години за да ги освои овие четири области“.

  Состојба на бојното поле – противвоздушна одбрана пристигнува од САД
  Коментирајќи ја ситуацијата на бојното поле, Камењецки открива дека руската офанзива на некои места била прекината: „особено во регионот Харков каде што украинската војска ја опколила руската војска и ги истиснала Русите од нивните позиции“.

  „Русите напреднаа во близина на Авиидвка, така што ситуацијата е напната. Русија постојано внесува резерви, но како што велат војниците од фронтот, нивниот квалитет постојано опаѓа“.

  „Во однос на испораката на оружје за Украина, американската помош, која е многу важна, се уште е на пат“, рече Каменечки и прецизираше дека „главно артилериско оружје би овозможило надминување на руската офанзива кај Харков“.

  Што се однесува до иницијативите што ги постигна Володимир Зеленски на конференцијата Г7 во Швајцарија, „договорена е дополнителна противвоздушна реставрација и помош во обновувањето на енергетската инфраструктура“, чија штета е, како што вели Каменечки, „најголемиот руски успех.

  Она што беше изненадувачки е што „некои земји од кои Украина не очекуваше помош ја понудија во контекст на решавање на проблемот со размената на затвореници“, заклучува Максим Камениецки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img