More

  Познат британски актер паднал од сцената и бил пренесен во болница

  spot_img

  Британскиот актер Јан Меккелен (85) падна од сцената во Лондон на средината на изведбата и сега се опоравува откако беше пренесен во болница, изјави портпаролот на театарот за Би-Би-Си во вторникот.

  Меккелен го игра Џон Фалстаф во претставата „Кралевите на играчите“ заснована на „Хенри IV“ на Вилијам Шекспир, во театарската област во лондонскиот Вест Енд.

  Во сцената со тепачка за време на настапот во понеделникот вечерта, Меккелен го изгубил стапалото и паднал од предната страна на бината додека персоналот му пришол на помош, објави Би-Би-Си.

  Претставата беше откажана и тој беше однесен во болница. „Тој е во добро расположение“ и се очекува „брзо и целосно да закрепне“ и да се врати на сцената во среда, изјави портпаролот на театарот.

  Меккелен е најпознат по улогата на Гандалф во филмските адаптации на Господарот на прстените и Хобитот, а исто така го глумеше Магнето во филмовите на X-Men.

  Неговата театарска кариера датира од 1961 година кога ги играше Ричард Трети, Кралот Лир и Магбет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img