More

  Притисокот на Путин дава резултати?

  spot_img

  Украинскиот амбасадор во Велика Британија, Вадим Пристајко, посочи дека неговата земја можеби и би го повлекла барањето за полноправно членство во НАТО, со цел да се избегне поголем воен конфилкт со Русија.

  Во интервјуто за Би-би-си радио, Пристајко беше запрашан дали Украинците би се откажале од НАТО, за да избегнат војна со Русија?

  – Би можеле да го сториме тоа, особено кога сме третирани на таков начи, со уцени и притисоци – изјави амбасадорот.

  Пристајко потсети дека во моментов Украина е незаштитена од можната руска инвазија и дека самата ќе треба да се соочи со евентуалната воена интервенција.

  – Повторно ќе бидеме незаштитени бидејќи не сме дел од алијансата, во време кога нашите соседи се дел од безбедносната организација – додаде тој.

  Рускиот претедател Владимир Путин во разговорите со западните претставници, повеќе пати повтори дека неговата земја нема да го толерира украинското членство во НАТО.

  Фото: МИА

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img