More

  Кремљ го впери прстот кон Вашингтон за нападот на Крим

  spot_img

  Кремљ директно ги обвини Соединетите Американски Држави за украинскиот напад на Крим со ракетите ATAKMS испорачани од САД во кои загинаа најмалку четири лица, меѓу кои две деца, а беше повредено уште 151 лице, и рече дека ќе има последици, пренесува Ројтерс.

  Руските власти предупредуваат дека војната во Украина влегува во најопасна фаза досега, а претседателот Владимир Путин постојано предупредуваше на ризикот од многу поширока војна во која ќе бидат вклучени најголемите нуклеарни сили во светот.

  Но, директното обвинување на САД за смртоносниот напад на Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година и сега го смета за руска територија иако поголемиот дел од светот го смета за дел од Украина, е чекор понатаму.

  – Целосно разбираме кој стои зад ова – изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека е јасно кој доставувал такво оружје, го таргетирал и дал информации за него.

  Тој рече:

  – Овде сè е апсолутно јасно. Како претставници на медиумите, треба да ги прашате моите колеги во Европа, а пред сè во Вашингтон, секретарите за печат, зошто нивната влада убива руски деца. Само поставете им го ова прашање.

  Руското Министерство за одбрана во неделата соопшти дека САД се одговорни за нападот врз градот Севастопол. На снимката од руската државна телевизија се гледа како луѓето бегаат од плажата, а некои луѓе се изнесуваат на лежалки.

  Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател и актуелен заменик претседател на Советот за безбедност вчера на социјалната мрежа Телеграм предупреди дека САД ќе изгорат во „земен оган“.

  „Копилиња од САД ги снабдуваат приврзаниците на Бандера со ракети со глави на кластери и им помагаат да ја постигнат својата цел“.

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img