More

  Премиерот Пленковиќ дошол на плоштадот Свети Марко откако таму маж се самозапалил

  spot_img

  Премиерот Андреј Пленковиќ излегол на плоштадот Свети Марко откако маж се самозапалил надвор од оградата утрово нешто пред 10 часот.

  На плоштадот Марково беше и министерот за финансии Марко Приморац.

  – Трагедија. Катастрофа, не знам што да кажам – рече министерот.

  Околу 9 часот и 40 минути пред зградата на Владата дошол маж и се полил со запалива течност и се запалил. Кога пристигнала брзата помош тој бил жив, но во тешка состојба. Тој е префрлен на трауматологија во Драшковиќева, каде лекарите се борат за неговиот живот.

  Во тешка состојба
  „Мажот е во тешка состојба и неговиот живот е во опасност. Тој е пренесен во центарот за лекување изгореници во Трауматолошката болница“, изјави за Дневник.хр министерот за здравство Вили Берош.

  Текот на настаните од минута во минута го пренесуваме ТУКА.

  Побарајте помош
  Самоубиствените и депресивните луѓе во Хрватска можат да добијат советување на неколку места, а има и неколку телефонски броеви каде што можат да побараат психолошка помош:

  Центар за кризни ситуации и превенција од самоубиства: 01 2376 335 (отворен од 0 до 24 часот)

  Син телефон: 01/4833888 (plavi-telefon@zg.t-com.hr)

  Психолошки центар ТЕСА: 01/4828888 (psiho.pomoc@tesa.hr)

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img