More

  Меѓународна акција во соседството: Неколку лица се уапсени поради детска порнографија

  spot_img

  Министерството за внатрешни работи на Република Српска, во соработка со Европол и полицијата од Србија, Словенија, Хрватска и Северна Македонија, ја спроведе меѓународната оперативна акција „Мозаик 2023“ со цел да се спречи сексуалната експлоатација на деца.

  Полициски службеници на Единицата за високотехнолошки криминал при Одделот за криминалистичка полиција на МВР на РС, во соработка со полициските одделенија Приједор, Добој и Градишка, привеле четири лица – Д.Д. од Приједор, З.Т. од Козарска Дубица, Б.Ј. од Модрича и Ж.М. од Теслиќ, за што постојат основи на сомнение дека експлоатирале деца за порнографија.

  „Постапувајќи по наредба на надлежните судови, извршени се претреси на четири локации за кои е констатирано дека ги користат лица поврзани со извршувањето на горенаведеното кривично дело, при што во таа прилика се пронајдени и одземени: мобилни телефони , компјутери, USB, мемориски картички, SIM картички и други уреди за складирање на дигитални податоци. Кривичните дела се вршени на тој начин што осомничените преку социјалните мрежи, како и во комуникациски групи објавувале и разменувале материјали за сексуална злоупотреба и експлоатација на деца. Исто така, осомничените стапиле во контакт со децата, кои ги праќале и ги натерале да прават порнографски материјал“, се вели во соопштението на МВР на РС.

  Првичните информации кои доведоа до откривање на осомничените и спроведување на самата оперативна акција ги соопшти Националниот центар за исчезнати и експлоатирани деца (НКМЕЦ).

  „Министерството за внатрешни работи на Република Српска апелира до сите, а особено до родителите на малолетните деца, посебно да внимаваат на комуникацијата на нивните деца на социјалните мрежи“, соопшти Министерството за внатрешни работи на РС.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img