More

  Познатиот оскаровец го покани папата заедно да одат на избори, еве како реагираше Францис

  spot_img

  Италијанскиот режисер и актер Роберто Бенињи му понудил на папата Франциско да се кандидира на заедничка листа на следните избори во Италија, пренесоа италијанските медиуми, веднаш појаснувајќи дека станува збор за шега, на што поглаварот на Католичката црква се насмеал.

  Бенињи им се обрати на толпата во базиликата Свети Петар по повод првиот Ден на детето што го празнува Црквата.

  „Ваша Светост, речиси решив дека и јас ќе учествувам на следните избори. Заедно со вас. Можеме да бидеме на истиот список и да направиме широк фронт. Марио Бергољо, познат како Френсис, ќе пишува и веднаш ќе победиме“, им порача Бенињи на публиката.

  Папата својата шега ја дочека со смеа и мавтање со раката, пренесува Corriere della Serra.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img