More

  По речиси четири месеци Хамас повторно истрела ракети кон Израел

  spot_img

  Вооруженото крило на движењето Хамас истрела ракети над Тел Авив и централен Израел за прв пат по речиси четири месеци. Според израелската армија, ракетите полетале од областа Рафа, има извештаи за жртви но засега нема материјална штета.

  Движењето Хамас истрела неколку ракети врз средниот дел на Израел, соопшти вооруженото крило на движењето на Телеграм. Како што наведоа, како одговор на „масакрот на цивили од страна на ционистичкиот режим“ извршија ракетен напад од големи размери врз Тел Авив. Телевизијата Ал Акса на Хамас јави дека ракетите биле лансирани од Појасот Газа.

  И израелската армија потврди дека открила ракети на Хамас. Според Би-Би-Си, армијата известила за најмалку осум ракети истрелани од областа Рафах, каде што започнале израелските воени операции. Се вели дека некои од ракетите биле пресретнати од израелската воздушна одбрана.

  Засега нема извештаи за жртви или материјална штета од Израел. Предупредувачките сирени се огласија во Тел Авив и други градови во централниот дел на земјата.

  Тоа е прв ракетен напад на Хамас врз Израел по речиси четири месеци. Како што пишува Ројтерс, нападот покажа дека и покрај екстремното движење на израелската офанзива која трае повеќе од седум месеци, сепак е лесно да се лансираат ракети со долг дострел.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img