More

  Познати добитниците на Пулицеровата награда, која годинава ја одбележа војната во Газа

  spot_img

  Војната во Газа беше во центарот на доделувањето на Пулицеровите награди во понеделникот, при што некои од најпознатите награди добија новинари и медиуми за нивното покривање на конфликтот меѓу Израел и палестинското движење Хамас.

  „Њујорк тајмс“ ја доби Пулицеровата награда за меѓународно новинарство за известување за инвазијата на јужен Израел на 7 октомври од страна на Хамас и одмаздничкиот напад на Израел врз Газа. За работа поврзана со војната во Газа, новинската агенција Ројтерс ја доби наградата во категоријата новинарска фотографија.

  „Овој конфликт ги однесе животите на поети и писатели“, објасни комисијата за доделување на Пулицеровите награди на Универзитетот Колумбија во Њујорк, кој, заедно со другите во САД, го потресуваат студентските протести против војната во Газа. Во една статија на крајот од минатата недела, двајца уредници на студентскиот весник во Колумбија ја обвинија администрацијата на универзитетот за потиснување на студентското новинарство.

  Пулицеровите награди беа доделени и на американски новинари кои го истражуваа трудот на децата мигранти, расните разлики во американскиот правосуден систем и насилството со огнено оружје.

  Авторката Џејн Ен Филипс ја доби наградата за најдобра белетристика за Ноќната стража, роман за мајка и ќерка по Американската граѓанска војна. Наградата за најдобра не-фикција му припадна на Нејтан Трал за „Ден од животот на Абед Салама“. Анатомија на трагедија во Ерусалим.

  Медиумската куќа ProPublica ја освои престижната награда за јавен сервис за своите откритија за тоа како судиите на Врховниот суд на САД добиваат подароци од милијардери. Откритието одекна, но немаше никакви последици за судиите. Награди за својата работа добија и вработените во Вашингтон пост и новинската агенција АП.

  Пулицеровите награди се доделуваат од 1917 година, а победниците во секоја од вкупно 15 категории добија по 15.000 долари, со исклучок на ProPublica, која освои златен медал.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img