More

  Повеќе од 40.000 војници и 500 тенкови ќе ги нападнат Украинците, до март паѓа еден клучен град?

  spot_img

  Украина тврди дека Русија собрала 40.000 војници и 500 тенкови против источниот град Купјанск!

  Јасно е дека таквата армија има за цел повторно да заземе огромен дел од Харковската област, која беше накратко окупирана од Русите во 2022 година, додека Украина нѐ ослободи голем дел од регионот за време на контраофанзива.

  Целта на Москва е сè источно од големата река Оскил.

  – Руската Федерација планира до март 2024 година да го окупира целиот регион Доњецк и Луганск и дел од регионот Харков до реката Оскил – објаснуваат од украинскиот центар за одбранбени стратегии. Реката тече низ Купјанск од север.

  Магазинот Форбс наведува дека март е краен рок бидејќи тогаш во Русија ќе се одржат претседателските избори и дека парче од Харков би било подарок за рускиот претседател Владимир Путин.

  Купјанск и неговата околина го бранат околу 10 украински бригади со околу 20.000 војници и стотици тенкови и други борбени возила и хаубици. Сепак, војниците и возилата не се проблем за Украинците. Проблемот е во муницијата. Соединетите држави беа еден од најголемите донатори на гранати од 155 милиметри за најдобрите големи пушки во Украина, но републиканците во американскиот Конгрес минатата есен ја прекинаа помошта за Украина.

  Дневната количина гранати на украинските сили се намали за две третини на само 2.000 парчиња дневно. Во меѓувреме, руските сили истрелуваат по 10.000 гранати дневно, според Форбс, благодарение на постојаното снабдување со муниција од Северна Кореја.

  Новата предност на Русија во огнената моќ ѝ овозможува да концентрира артилерија без многу страв од украинскиот оган против батерии и да ги фокусира концентрираните батерии во центрите за население.

  – Ситуацијата ја овластува Русија да го примени добро познатиот пристап за систематско уништување на урбаните области, правејќи ги неодбранливи – објасни украинскиот аналитички тим „Front Intelligence Insight“.

  Уривањето е веќе започнато

  – Нашите сателитски снимки откриваат трајни и интензивни артилериски оштетувања околу Купјанск – наведува „Frontellijens Insight“.

  Институтот за проучување на војната во Вашингтон предупредува дека недостатокот на артилерија и доцнењето на западната безбедносна помош ќе создадат несигурност во оперативните планови на Украина.

  – Ова би можело да ги принуди украинските сили да донесат тешки одлуки за давање приоритет на одредени сектори на фронтот во однос на секторите каде ограничените територијални застои прават најмала штета – наведува Институтот за проучување на војната.

  Не е јасно дали Киев е подготвен да продаде кој било дел од Харковската област.

  Харков, со предвоено население од 1,4 милиони, е вториот по големина град во Украина. Тој, исто така, е домаќин на стратешки воени индустрии, вклучувајќи ја и главната фабрика за тенкови во Украина.

  Од оваа причина мора да се одржува гарнизонот во Купјанск.

  Предвидувајќи ја претстојната офанзива, украинското Министерство за одбрана организираше нови механизирани бригади и ги распореди во Купјанск за да го засили гарнизонот. Инженерите копаат ровови и градат бункери.

  Во исто време, украинските работилници прават дронови од прво лице натоварени со експлозиви, десетици илјади од нив месечно. Бидејќи артилериската муниција станува оскудна, украинските бригади сè повеќе им фрлаат на Русите FPV, понекогаш илјадници дневно по фронтот од речиси 1.000 километри.

  Беспилотните летала, сепак, се движат само околу три километри, што е прекратко за да се гаѓа артилерија, која би можела да биде дваесетина километри од линијата на контакт. Операторите на беспилотни летала брзо успеаја да лоцираат мали руски напаѓачки групи кои со месеци го истражуваа секторот Купјанск.

  Меѓутоа, дали ројот од беспилотни летала од две евра, дури и неколку илјади од нив, може да порази 500 тенкови и 650 борбени возила кои напаѓаат под закрила на артилериски оган?

  Да потсетиме, директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, неодамна изјави дека 2024 година ќе биде тешка година за Украина во однос на воените операции и ќе претставува тест за издржливост.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img