More

  Постои вистинско време за јогурт доколку сакате да ослабете

  spot_img

  Јогуртот е одлична храна доколку сте загрижени за килограмите, но не се препорачува за луѓе кои се склони кон формирање киселина или имаат други гастроинтестинални нарушувања.

  Најдобро време за јогурт е за време на појадок и на празен стомак, бидејќи утрото е време кога пробиотиците или добрите бактерии од јогуртот стигнуваат до дебелото црево.

  Покрај тоа, тој обезбедува добар извор на протеини, калциум, витамини од групата Б и фосфор и го намалува воспалението, го подобрува варењето и го намалува ризикот од дебелина, Кронова болест, улцеративен колитис и други гастроинтестинални заболувања.

  Сепак, не се препорачува за луѓе кои се склони кон формирање киселина или имаат други гастроинтестинални нарушувања.

  На празен стомак, ферментираните млечни производи, вклучително и јогуртот, произведуваат хлороводородна киселина која ги убива бактериите од млечна киселина во јогуртот и предизвикува киселост.

  Покрај тоа, нетолерантни на лактоза и дијабетичари треба да го избегнуваат, особено ако содржи многу шеќер.

  Дали јадете јогурт пред или после оброк?
  Не се препорачува јогурт да се консумира пред оброк бидејќи нивото на желудочна киселина е исклучително високо кога сме гладни.

  Јогуртот, инаку, содржи многу млечни киселини кои ја убиваат киселината во нашиот стомак и значително ги намалуваат здравствените придобивки.

  Протеините во јогуртот ќе направат брзо да се чувствуваме сити и, следствено, да го расипат главниот оброк.

  Можеме ли да јадеме јогурт на крајот од оброкот? Одговорот е да. Пожелно е јогуртот да се јаде како десерт еден до два часа по оброкот.

  Не само што се разредува гастричниот сок, туку и содржината на киселина во желудникот е доволно ниска за да овозможи развој на млечна киселина.

  Сепак, не се препорачува јогурт да се јаде веднаш по оброкот или како десерт веднаш штом ќе завршите со јадењето, бидејќи калориската содржина не е мала.

  Дали треба да јадеме јогурт како ужина?
  Јогуртот како ужина не е само здрав за нашата тежина, туку е добар и за нашето расположение.

  Јадењето јогурт има ефект споредлив со чоколадото, бидејќи прави да се чувствуваме среќни и расположени.

  Можете ли да јадете јогурт навечер?
  Губење на мускулите може да се случи кога нашето тело е во мирување, на пример кога одиме во кревет.

  Протеинот во јогуртот, пак, помага за зголемување на чистата маса. Во споредба со другите слатки закуски и нездрава храна, јогуртот е многу поздрав избор за доцна ноќна ужина.

  Исто така, бидејќи јогуртот е богат со калциум, добро е да се јаде по полноќ, кога нивото на калциум во организмот е најниско. Затоа, ако сме гладни навечер, тоа е најдобрата алтернатива за нездравата храна.

  Сепак, имајте на ум дека не сите јогурти имаат иста хранлива содржина; советот е секогаш да избирате производи без шеќер, пренесува Нови лист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img