More

  САД ја укина забраната за контроверзната украинска воена единица да користи американско оружје

  spot_img

  Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ќе ја укине забраната што ја спречи контроверзната украинска воена единица да користи американско оружје, објави во понеделникот „Вашингтон пост“, повикувајќи се на претставници на Стејт департментот.

  Стејт департментот ја укина децениската забрана што го спречи баталјонот Азов да користи американска обука и оружје. САД го решија ова откако нова анализа покажа дека нема докази дека единицата ги крши човековите права, пренесува Post.

  „По темелна истрага, 12-та специјална единица на баталјонот Азов ја поминала проверката на Лихи спроведена од Стејт департментот“, пишува таа институција во извештајот достапен за американските медиуми.

  Законот за Лихи забранува американска воена помош за странски единици кои ги прекршиле човековите права.

  Баталјонот Азов, единица со екстремно десничарски и ултранационалистички корени, е дел од Украинската национална гарда и еволуираше од баталјон формиран во 2014 година.

  Единицата е позната во Украина по својата одбрана од руската инвазија, особено јужниот град Мариупол.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img