More

  10 знаци дека не јадете доволно протеини

  spot_img

  Не е тајна дека протеинот е суштинска хранлива материја за градење мускулна маса, поддршка на здраво управување со тежината и зајакнување на имунолошкиот систем. Сепак, протеинот не е важен само за бодибилдерите и спортистите, туку треба да биде во фокусот на секоја хранлива, урамнотежена исхрана. Ако сакате да додадете повеќе протеини во вашата исхрана, можеби се прашувате: Колку протеини е доволно и кои се знаците дека не јадете доволно протеини?

  Новинарите од порталот Eat This, Not That идентификуваа десет знаци кои укажуваат на недостаток на протеини во вашето тело:

  1. Тешко стекнувате мускулна маса
  Ако забележите дека наидувате на пречки при стекнување мускули, тоа може да сигнализира недостаток на протеини; растот на мускулите бара повеќе од обичен тренинг за сила.

  Истражувањата сугерираат дека конзумирањето помеѓу 1,6 до 2 грама протеини по килограм телесна тежина е оптимално за оние кои сакаат да градат мускули.

  2. Често сте болни
  Ако често се соочувате со течење на носот или се чувствувате лошо, тоа може да значи дека вашиот имунолошки систем не работи како што треба поради недоволно внесување протеини.

  3. Секогаш сте уморни
  Кога не внесувате доволно протеини, вашето тело мора да бара аминокиселини на друго место. Така, таа започнува да ја разградува вашата мускулна маса за да ги задоволи потребите за протеини.

  Кога ќе се изгуби доволно мускул, тоа предизвикува слабост и се чувствувате постојано исцрпени.

  4. Имате чести промени во расположението
  Промените на расположението може да бидат суптилен показател за недостаток на протеини што влијае на производството на невротрансмитери.

  Невротрансмитерите се хемикалии кои овозможуваат комуникација помеѓу клетките во мозокот за да се одржи избалансирано расположение.

  5. Косата и ноктите ви се слаби и кршливи
  Кога не внесувате доволно протеини, вашето тело не може да произведе доволно кератин, кој е неопходен за правилен раст и сила на косата и ноктите.

  6. Секогаш сте гладни
  Протеинот е макронутриентот кој ве одржува сити најдолго време. Експертите препорачуваат да консумирате протеини, масти и јаглехидрати заедно за целосен оброк или ужина.

  7. Вие сте анемични
  Иако често се поврзува со дефицит на железо, анемијата може да биде резултат и од недоволен внес на протеини во исхраната. Постојат многу форми на недостаток на железо, но хипопротеинемија е состојба во која лицето има многу ниски нивоа на протеини во крвта.

  8. Губење на мускулната маса
  Иако губењето на мускулната маса е природен процес на стареење, тоа може да укажува и на недоволен внес на протеини. Редовниот тренинг за сила бара постојан внес на протеини секој ден за да се изградат мускули.

  Истражувањата покажуваат дека консумирањето од 25 до 30 грама висококвалитетни протеини рамномерно распоредени во текот на денот е идеален начин за градење и одржување на мускулната маса.

  9. Се борите да изгубите тежина
  Недоволното внесување на протеини може да ги саботира вашите напори за слабеење. Протеинот има висок термички ефект, што значи дека бара повеќе калории за согорување за време на варењето во споредба со јаглени хидрати или масти.

  Кога поединците не консумираат доволно протеини, тие може да бидат погладни или помалку задоволни, што резултира со конзумирање на други висококалорични намирници кои, со текот на времето, може да доведат до зголемување на телесната тежина.

  10. Имате слаби коски
  Протеините не се важни само за вашите мускули, туку и за здравјето на коските. Редовните тренинзи за јачина, заедно со адекватен внес на протеини секој ден, ќе имаат позитивен ефект врз здравјето на коските.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img