More

  Последна шанса: Поради остри санкции, Русите ги полнат возовите и бегаат во Финска

  - Advertisement -

  Тоа е една од ретките преостанати рути од Русија до ЕУ. Возовите за Финска се полни со Руси кои мислат дека ова е нивната последна шанса да го избегнат ефектот на западните санкции.

  По двегодишна пандемија, воз полн со руски патници, кој тргна од Санкт Петербург во 6:40 часот, пристигна во Хелсинки.

  „Решивме да заминеме што е можно поскоро, бидејќи не знаеме каква ќе биде ситуацијата за една недела“, изјави московјанката Полина Пољакова за АФП.

  Беата Јухтанова, нејзина пријателка и колешка со која студира во Париз, каде што отидоа, рече дека е „тешко да се патува бидејќи е откажан целиот превоз“.

  Експресниот воз „Алегро“, кој ги поврзува Санкт Петербург и главниот град на Финска, во моментов е единствената отворена железничка рута што ги поврзува Русија и Европската унија.

  Имаше неколку други начини за излез од земјата откако воздушните напади беа прекинати поради рускиот напад врз Украина.

  „Возовите од Санкт Петербург до Хелсинки се распродадени во следните неколку дена“, рече Топи Симола, виш потпретседател на финската железничка компанија ВР.

  Тој рече дека бројот на патници нагло се зголемил во саботата, два дена откако Москва започна напад врз Украина.

  Причините за трииполчасовното патување на линијата двапати дневно се драстично променети, рече Симола.

  „Според багажот на патниците забележуваме дека се движат.

  Имаме среќа
  Сепак, не може секој да се качи на тој воз.

  Патниците мора да се државјани на Русија или Франција, да имаат виза и да покажат сертификат за вакцинација признат во Европската унија. Тоа значи дека под условите наметнати од Русија не смеат да се вакцинираат со најобична руска вакцина Спутник за патување.

  Поради овие услови, патниците во возот најчесто се Руси кои живеат или работат во Европа.

  Марија (14) и нејзината мајка Светлана решиле во последен момент да отпатуваат за Финска, откако им бил откажан неделниот лет за Австрија, земјата во која живеат.

  „Никој не знаеше што да прави“, изјави Марија за АФП. „Најпрво мислевме да одиме преку Турција, но беше многу поскапо од Финска. Имаме среќа“.

  VR, која работи во соработка со Руски железници, планира да им овозможи патување на луѓето со пасош на Европската унија и да го зголеми капацитетот.

  „Знаеме дека десетици илјади граѓани на Европската унија се уште се во Русија и претпоставуваме дека многу од нив сакаат да се вратат дома“, рече Симола.

  Тие очајно сакаат да заминат
  Од почетокот на инвазијата, многу Руси наводно планирале да ја напуштат земјата бидејќи се загрижени за затворање на границите и влијанието на западните санкции.

  „Многумина се во паника“, вели Дарја, која се вратила да студира во Хелсинки една или две недели порано од планираното.

  „Познавам некои луѓе кои во моментов се очајни да заминат во странство“, рече Елена, 37-годишна Русинка која живее и работи во Финска. Таа не сакаше да го открие целото име.

  Елена беше во посета на нејзината родна Москва кога нападот започна минатиот четврток, а истиот ден го промени летот и се врати во Финска, меѓу последните кои патуваа со авион пред да ги откаже летовите за Европската унија.

  Многумина велат дека „не се чувствуваат безбедно бидејќи знаат дека економската ситуација ќе биде тешка отсега па натаму, а многумина не можат да останат од морални причини“, рече таа за АФП.

  Додека возовите од Русија беа распродадени, во правец од Хелсинки до Санкт Петербург, само 30 отсто од возовите беа исполнети, изјави Симола за Франс прес.

  „Едно е сигурно – не планирам да се вратам во Русија во догледна иднина“, изјави Елена.

  И покрај тешката ситуација во Русија, таа додаде дека таа е „неспоредлива со ужасот што моментално се случува во Украина“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img