More

  Полска: Координација за тоа дали на Русите кои бегаат од мобилизација им се дозволува влез во ЕУ

  spot_img

  Шефот на полското биро за национална безбедност, Павел Солох, одлуката на балтичките земји да не ги ослободуваат Русите кои бегаат поради мобилизација ја смета за оправдана и предупреди дека доколку бегството е масовно, координацијата на одлуките со балтичките земји и Финска е потребни. „Балтичките земји одлучија дека нема отстапки за ослободување на Русите. Едноставно постои ризик од хибридни акции и провокации. Под превезот на дезертери, саботери или луѓе поврзани со руските вооружени сили можат да навлезат на територијата на тие земји. “, изјави Солох за полската телевизија Полсат.

  Солох нагласи дека е неопходно да се процени колку Руси навистина одбиваат да се мобилизираат и колкава е вистинската паника.

  „Доколку навистина започне масовниот лет од Русија, во илјадници луѓе, треба да го координираме со другите земји во регионот, пред се со балтичките земји, но и со Финска, која сака да се приклучи на НАТО“, рече Солох. .

  За разлика од Европската Унија, која токму овој месец ја укина визната либерализација и го намали бројот на одобрени шенген визи за руските граѓани, Полска, како и балтичките земји повеќе не дозволуваат Русите да ги преминуваат нивните граници, освен во исклучителни хуманитарни случаи, или ако се работи за противниците на рускиот режим и Финска одбија да се приклучат на таа заедничка мерка, оправдувајќи ја со тоа дека ќе го прекрши финското и меѓународното право.

  Шефот на полското биро за национална безбедност оцени дека одлуката за делумна мобилизација во Русија не ги зголемила воените закани за Полска.

  „Воената опасност за Полска не е зголемена. Последиците од руската мобилизација може да ги почувствуваат Украинците за неколку недели, но ништо нема да се промени во наредните денови. Таа одлука сведочи за поразот на Путин, но без сомнение се работи за ескалација. Вербална ескалација почнувајќи со многу неодредена употреба на нуклеарно оружје, што е многу малку веројатно“, рече Солох.

  За Полска, сепак, според Солох, ова е знак дека мора да изврши уште поголем притисок врз Западот за дополнително зајакнување на источното крило на НАТО.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img