More

  Политико: Падот на Путин ќе биде хаотичен и насилен

  spot_img

  Бунтот на Евгениј Пригожин ги разоткри пукнатините во Русија и како што рече лидерот на опозицијата Михаил Ходорковски, сега светот и земјата ќе знаат дека е можно да се побуни против рускиот претседател Владимир Путин.

  Без никаков отпор, Пригожин и неговите платеници ги окупираа Ростов и Воронеж и се упатија кон Москва, а потоа со ненадеен договор сè дојде до ненадеен прекин. Посебно е интересно што за сите овие настани за време на викендот беа потребни само 8.000 борци, пишува Politico.

  Пригожин е опортунист, но обидот за бунт покажа одредени знаци на подготовка, што значи дека деловите на државата одговорни за надзор не забележале што се подготвува. Она што уште повеќе треба да го загрижи Путин е очигледниот заклучок дека многу негови шпиони и највисоки функционери знаеле, но не го информирале. Американските разузнавачи тврдат дека однапред знаеле дека нешто се случува, па тешко е да се поверува дека руската разузнавачка служба ГРУ, која има блиски врски со Вагнер, не забележала ништо.

  Недостигот на превентивна акција сугерира дека некои клучни играчи решиле само да гледаат и да видат дали деновите на претседателот се избројани. Но, без поддршката на руската војска и клучните играчи како чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, бунтот на Пригожин беше осуден на пропаст, а белорускиот автократ Александар Лукашенко ја спаси ситуацијата.

  Очигледниот губитник е Путин
  Можеби пучот не успеа, но очигледниот губитник е Путин. Неговото однесување беше во спротивност со довербата што ја покажа Борис Елцин за време на државниот удар во 1991 година за соборување на Михаил Горбачов. Токму овој државен удар дава увид во какви развојни настани сега би можеле да најдат во Русија.

  Горбачов беше смртно ранет, што доведе до пад и на Комунистичката партија и на СССР. Свртувањето на Пригожин против човекот што го создаде остави впечаток дека нелојалноста е во воздухот. За време на викендот системот запре, а дел од граѓаните на Ростов се чинеше дека ги поддржуваат бунтовниците.

  Клучните сојузници и пропагандисти на Путин се сомневаа како платениците толку се приближиле до Москва. „Ако тенковските колони напредуваат, зошто не се запрени“, праша ТВ водителот Владимир Соловјов.

  „Русија избегна катастрофа. Беше можно да се запре крвопролевањето, иако Русија беше на работ на граѓанска војна“, објави Царград, националистички православен медиум, додавајќи дека некои луѓе можеби ќе треба да заминат.

  Веројатно ова ќе биде проследено со лов на вештерки и повеќе внатрешни борби. Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека „сè уште не сме го виделе последниот чин“.

  Истото го мисли и Ходорковски. „Обидот за воен удар беше еден од најсериозните политички настани што се случија во Русија во последните 20 години.

  Собир на опозицијата
  Но, тој посочува дека демократската опозиција не ја искористила ситуацијата. „Демократското движење треба да научи лекција: промената на режимот нема да дојде на гласање.

  Поздравувајќи го востанието што го сигнализираше крајот на владеењето на Путин, Ходорковски и другите фигури на демократската опозиција се собраа околу Рускиот акционен комитет – кој тој го основаше заедно со поранешниот светски шампион во шах Гари Каспаров – и ги повикуваат западните влади да ги признаат „опозициските институции“. како легитимни претставници на руското општество. придружни можности“ бидејќи „тоа ќе и помогне на опозицијата да се натпреварува со милитаризираните национални патриоти“.

  Но, Политико пишува дека не е јасно како опозицијата може да биде ништо друго освен набљудувачи. Како што беше во мартовската револуција во 1917 година, кога дури и Владимир Ленин беше шокиран кога дозна за падот на Романови, така е и сега – опозицијата е фрагментирана и поделена.

  Рускиот акционен комитет беше во судир со Илја Пономарев, поранешен руски пратеник кој стана дисидент кој сега живее во Киев, а напорите да се координира со најпознатиот руски опозициски лидер, затворениот Алексеј Навални, се покажаа неостварливи.

  Кога ќе се случи конечниот колапс, најверојатно ќе биде хаотичен и насилен. Најмоќните безбедносни сили во државата, или „посилните“ безбедносни функционери, веројатно нема лесно и без борба да се откажат од својата моќ, привилегии и богатство, а најдоброто сценарио е веројатно тие да се спогодат меѓу себе зад сцената, веројатно со премиерот Михаил Мишустин.

  Борбата за наследството на Путин
  Но, колку време ќе помине пред фракциите да почнат да се борат меѓу себе? И дали проблематичните региони и оштетените малцинства ќе го искористат моментот за да се заложат за независност?

  Според еден дисидент, ФСБ разговара со прогонетите опозициски групи со месеци, поттикнувајќи некои надежи дека силиковите и руските опозициски групи можат да постигнат некаков договор за поуреден крај на путинизмот – со обединетите групи во страв од преземање на ултранационалистите. контрола и уште пожешко.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img