More

  Почнува самитот на лидерите на ЕУ: Во Брисел подигната „босанска кула“

  spot_img

  Во Брисел, во пресрет на Самитот на лидерите на Европската Унија, на кружниот тек Шуман беше поставена уметничка инсталација наречена „Босна кула“. Инсталацијата ќе биде поставена од 22 до 26 март, а ја поставија активисти на босанската организација ASBL GRATIARTIS Brussels.

  На живописен и интересен начин ја презентира БиХ, нејзината историја, културните специфичности и силна порака до Европејците дека таа постои во срцето на Европа повеќе од 1000 години.

  „Оваа инсталација на најконкретен начин испраќа порака дека тие мора да земат предвид и да заземат јасен став кон Босна и Херцеговина и нејзината улога во Европа, Европската Унија и Светската заедница“, посочуваат од организацијата ASBL GRATIARTIS Brussels.

  Исто така, во периодот од 5 до 8 април, инсталацијата повторно ќе биде поставена малку пониско, пред зградата на Европската комисија и Советот на ЕУ, со цел да се потсети на почетокот на агресијата врз Босна. и Херцеговина во 1992 година, а ќе биде заокружена со концизна изложба „Under out of the blue“.

  Инсталацијата, да потсетиме, беше поставена и во знак на протест на 10 јануари 2022 година, во времето на заканите на претседателот на Република Српска, Милорад Додик дека Босна и Херцеговина ќе се распадне.

  Тогаш беа организирани протести во повеќе од 35 градови низ светот.

  По повод овогодинешната инсталација, пораката на организаторот е: „Сè за Босна и Херцеговина, Босна и Херцеговина за ништо“.

  Нешиќ на средба со претставници на ЕУ
  Во Брисел денеска почнува дводневниот Самит на лидерите на Европската унија. Главна тема на самитот ќе биде војната во Украина, снабдувањето со оружје и плановите за набавка на муниција за украинската армија, за што веќе е постигнат договор за заеднички набавки и финансирање на министерско ниво. Се очекува да продолжи дебатата за ова, како и за натамошната финансиска помош за Киев.

  На самитот ќе се бара одговор и на проблемот со конкурентноста на економијата на ЕУ, особено во светло на американскиот чин за намалување на инфлацијата и стравувањата дека ЕУ може да заостане во економската игра на глобално ниво.

  Во петок, вториот ден, ќе се одржи самит на земјите од еврозоната на кој ќе се разговара за состојбата на банките во ЕУ и здравјето на економскиот систем, како и за напорите за задржување и намалување на инфлацијата во ЕУ.

  Дводневниот самит на шефови на држави и влади во Брисел ќе отвори разговор со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за најголемите глобални и геополитички предизвици во моментов.

  Во работна посета на Брисел, како што е најавено, патува и министерот за безбедност на БиХ, Ненад Нешиќ, каде денеска ќе има низа средби со претставници на Европската унија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img