More

  Почина шпанската мецосопран Тереза ​​Берганса

  spot_img

  Шпанската  мецосопран Тереза ​​Берганса, која настапуваше во најпознатите светски сали од раните 1950-ти и беше легендарната Кармен, почина во 1990-тите, соопшти шпанското Министерство за култура.Премиерот Педро Санчез го поздрави „еден од најголемите женски гласови во светот“.

  Нејзиниот глас, нејзината елеганција, нејзината уметност секогаш ќе не следат“, изјави Санчез.

  Во постхумната порака што нејзиното семејство ја сподели со шпанските медиуми, таа рече дека не сака јавни објави или бдеење.

  „Дојдов на светот без никој да знае, сакам да биде така и кога ќе заминам“, напиша таа.

  Мадридската пејачка е специјализирана за репертоарите на Росини и Моцарт, како и за интерпретацијата на ликот Кармен во операта на Жорж Бизе.

  Започна во 1957 година на фестивалот во Екс-ан-Прованс, во улогата на Дорабела во „Cosi fan tutte“ на Моцарт.

  Следната година, таа замина во САД, во Далас, заедно со Марија Калас, и настапи во операта Медеја на Луиџи Черубини.

  После тоа, таа пееше во најпознатите сали во светот од Виена до Милано преку Париз, Лондон, Њујорк и Чикаго.

  Таа беше првата жена што беше примена во шпанската кралска академија на уметности и исто така е почесен доктор на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. Во 2005 година, таа беше одликувана со Орден на Националниот орден на Легијата на честа во рангот на витез во Франција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img