More

  Почина поранешниот италијански претседател

  spot_img

  Поранешниот претседател на Италија, Џорџо Наполитано, почина на 99-годишна возраст. Тој беше првиот претседател на републиката во италијанската историја, кому пратениците му доделија нов мандат, а во моментов има најдолг претседателски мандат во земјата. Тој исто така ги извршуваше речиси сите најважни функции во италијанската политика.

  Почина поранешниот италијански претседател Џорџо Наполитано. Како што пишува италијанската новинска агенција Анса, 98-годишниот политичар починал во римска болница. Долго време имаше здравствени проблеми. Тој беше примен во болница веднаш по неговиот роденден на 29 јуни, а во последните неколку дена неговата состојба се влоши.

  Тој беше на претседателската функција од летото 2006 до 2015 година. Тој беше првиот италијански претседател кој беше реизбран на таа функција. Тој предвреме го заврши вториот мандат, наведувајќи ја староста како причина за оставката. Наполитано е и претседател со најдолг мандат во италијанската историја. Неговиот наследник и актуелен претседател Серџо Матарела лесно би можел да го претекне.

  Неколку истакнати италијански политичари, меѓу кои и премиерот Џорџо Мелони, веќе изразија сочувство за смртта на поранешниот претседател. Неговиот наследник Матарела му оддаде почит со говори, меѓу другото, дека верно го почитувал уставот, пренесува италијанската новинска агенција Анса. Сочувство на социјалната мрежа Икс изрази и словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар.

  Тој беше политички активен и пред неговиот избор за претседател. Како член на Комунистичката партија на Италија, која важеше за најголема комунистичка партија на Запад, тој беше избран за пратеник во летото 1953 година и таа функција ја вршеше со краток прекин до летото 1996 година, пишува Раи. Вести. Во летото 1992 година стана претседател на Комората на пратеници, а во летото 1996-1998 година беше министер за внатрешни работи. За тоа е избран во Европскиот парламент во Стразбур, каде што беше пратеник до летото 2004 година.

  Во летото 2005 година, тогашниот претседател и неговиот претходник Карло Азељо Чампи го назначија Наполитано за доживотен сенатор. Станува збор за престижна титула која се доделува само на починатиот претседател на републиката и на личности кои ја одбележаа земјата со своите заслуги на општествено, научно, уметничко и книжевно поле.

  Загреани односи со Словенија
  Поранешниот италијански претседател помогна и за затоплување на односите меѓу Словенија и Италија. Историска беше средбата на тогашните претседатели на Италија, Словенија, Хрватска, Наполитано, Данило Турк и Иво Јосиповиќ во Трст, кои го посетија и Народниот дом во Трст во јули 2010 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img