More

  Почина музичарот Крис Крос, автор на голем хит од осумдесетите

  spot_img

  Почина музичарот и член на Ултравокс Крис Крос, објави неговиот колега од бендот Миџ Уре, оддавајќи му почит на својот пријател како „личноста што го држеше бендот заедно“.

  Музичарот, чие вистинско име беше Крис Ален, беше басистот на бендот њу вејв, најпознат по хитовите „Виена“ од 1981 година и „Танц со солзи во моите очи“.

  Тој почина на 25 март, но веста беше објавена во вторникот по Велигден. Деталите за смртта не се познати, пишува Sky News.

  Во некролог, објавен на социјалните мрежи, фронтменот на Ултравокс Уре рече: „Работевме заедно, свиревме заедно, правевме музика и режиравме видеа заедно. Веднаш станавме пријатели.

  Дури и по години што не се гледавме, успеавме да продолжиме онаму каде што застанавме како тие години да не постоеле. Го држевте бендот заедно. Ти беше логиката во лудилото и лудилото во нашите животи. Беше прекрасно да те познавам и да пораснам со тебе. Ти си сакан и пропуштен, стар пријателе“.

  Почест му оддаде и клавијатуристот Били Кари, кој на својата Фејсбук страница напиша: „Драги луѓе, многу тажни вести за Крис… Имавме неверојатни времиња заедно. Најчесто се смеевме“.

  Ален беше основачки член на Тајгер Лили, бендот кој подоцна стана Ултравокс, во средината на седумдесеттите.

  Уре, кој не беше дел од оригиналната постава, ја презеде функцијата фронтмен од Џон Фокс во 1979 година, а бендот продолжи да ги снима најголемите хитови во нивната кариера.

  „Фантастично наследство“
  „Виена“ беше најдобриот сингл на Ултравокс, достигнувајќи го второто место во февруари 1981 година, веднаш зад „Shaddup You Face“ на Џо Долче, кој го држеше првото место три недели.

  Песната беше шестиот најголем сингл на годината во ОК и беше избрана за втор омилен сингл на нацијата во анкетата на Радио 2 и Официјални топ листи во 2013 година.

  Меѓу другите хитови се „Dancing with Tears in My Eyes“, „All Stood Still“ и „Reap The Wild Wind“.

  По разделбата, бендот повторно се обедини во 2008 година и отиде на турнеја следната година. Вкупно имаа 16 топ 40 синглови и 10 топ 40 албуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img