More

  Тајван им се заблагодари на САД за поддршката за време на големите кинески вежби

  spot_img

  Тајванскиот претседател им се заблагодари на САД и на меѓународната заедница за нивната поддршка за време на големите воени вежби на Кина околу Тајван. „Меѓународната заедница нема да прифати ниту една земја која создава нарушувања во Тајванскиот теснец и влијае на регионалната стабилност“, рече Лаи Чинг Те.

  Тајванскиот претседател Лаи Чинг Те денеска им се заблагодари на САД и на меѓународната заедница за нивната поддршка во екот на тензиите со Кина, која во последните денови спроведе големи воени вежби околу Тајван.

  Армијата на Тајван
  Што се случува околу Тајван и што прави Кина
  СВЕТИ
  24 мај 2024 година
  0
  Истовремено, тој се заложи за зајакнување на разбирањето и соработката со Кина со цел мир и стабилност во регионот.

  „Многу сум благодарен на американскиот претседател Џо Бајден, американската влада и Конгресот и другите земји ширум светот за нивната цврста поддршка за мирот и стабилноста преку Тајванскиот теснец“, им рече Лај на новинарите на настанот на неговата Демократска прогресивна партија (ДПП). ) во јужен Тајван.

  „Меѓународната заедница нема да прифати ниту една земја што создава немири во Тајванскиот теснец и влијае на регионалната стабилност“, рече Чинг Те, пренесува германската новинска агенција dpa.

  Како што рече на денешниот настан, многу се радува на зајакнување на меѓусебното разбирање и помирување преку размена и соработка со Кина, со цел да се создадат взаемни придобивки. Тој изрази желба Тајван и Кина „заеднички да преземат важна одговорност за регионалната стабилност“.

  Новоизбраниот претседател на Тајван за време на говорот на инаугурацијата во понеделникот истакна дека мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец се неопходни за глобалната безбедност и просперитет, а во исто време порача дека Тајван мора да покаже одлучност за одбрана.

  Само неколку дена подоцна, Кина започна големи дводневни воени вежби во Тајванскиот теснец и околу Тајван, кои ги означи како тест за нејзината способност да го преземе островот. Тајван го осуди како јасна провокација на светскиот поредок.

  Вашингтон, исто така, одговори со „длабока загриженост“ на кинеските воени вежби. Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Метју Милер, во саботата изјави дека САД внимателно ги следат активностите на Кина и се координираат со сојузниците и партнерите во однос на колективните грижи.

  Својата поддршка за Тајван во саботата ја изрази и претседателот Бајден, кој во својот говор на Американската воена академија истакна дека САД го зајакнале четирилатералниот безбедносен дијалог заедно со Јапонија, Индија и Австралија за послободен и побезбеден Индо-Пацифик и дека се посветени за мир и стабилност во тајванскиот сос.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img