More

  „По државен погреб, национална жалост и посебен печат. Доста е доста”

  spot_img

  Планот аеродромот Милано-Малпенса да се именува по политичарот Силвио Берлускони, кој почина минатата година, предизвикува жестоки контроверзии и противење во Италија. Тие се особено гласни во опозициските партии, а млад член на Демократската партија, исто така, покрена онлајн петиција против преименувањето, која веќе има собрано најмалку 32.000 потписи.

  Невремето беше предизвикано во петокот кога министерот за транспорт и лидер на екстремната десница Лига, Матео Салвини, објави дека италијанската управа за цивилно воздухопловство (ENAC) го одобрила барањето на регионот Ломбардија аеродромот Малпенса да се именува по Берлускони.

  „Конечната одлука е во рацете на министерот за инфраструктура и транспорт и јас сум подготвен да придонесам со последниот потпис“, напиша тој на мрежата „Икс“ „Во спомен на мојот пријател Силвио, голем претприемач, голем миланец и а одличен италијански. Секогаш со нас“, напиша тој.

  Најавата веднаш беше критикувана од градоначалникот на Милано, Бепе Сала, левиот центар, кој ја обвини управата за цивилна авијација дека потклекна пред притисокот од конзервативните кругови, вклучително и Салвини, и го прифати предлогот без консултација со СЕА, која управува со миланските аеродроми Малпенса и Линате.

  „Знак за целосно распаѓање на италијанските институции“
  Потоа следеше згрозеност од редовите на опозициските политичари. „По државен погреб, национална жалост и посебен печат – доста е“, според италијанската новинска агенција Анса, смета заменикот на Зелената и левичарската алијанса Марко Грималди. Лидерот на Движењето пет ѕвезди во Ломбардија, Никола Ди Марко, именувањето на аеродромот по Берлускони го смета за „знак за целосно распаѓање на италијанските институции“.

  Според Политико, млад лидер на Демократската партија во неделата започнал онлајн петиција против преименување на аеродромот, велејќи дека тој заслужува име што ги „отелотворува вредностите на чесност, интегритет и услуга на заедницата“. „Берлускони не ги одразува овие вредности, за што сведочат бројните кривични пресуди што ги доби“, напишаа тие.

  Според австриската новинска агенција АПА, повеќе од 32.000 луѓе веќе се пријавиле на иницијативата, која нуди многу други личности по кои би можел да го носи името најголемиот аеродром на северот на Италија.

  Берлускони, кој е роден во Милано, почина од хронична леукемија на 86-годишна возраст минатиот јуни. Тој одигра истакната улога во италијанската политика речиси три децении. И покрај скандалите и правните постапки кои му го нарушија имиџот, тој три пати ја извршуваше премиерската функција.

  Неговите поддржувачи го опишуваат како политички и бизнис гигант, додека неговите противници особено укажуваат на неговите убедувања за затајување данок и неговата вмешаност во бројни други правни спорови и секс скандали.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img