More

  Пластичниот хирург предупредува: Популарното вежбање предизвикува побрзо стареење

  spot_img

  Пластичен хирург предупредува дека една вежба предизвикува побрзо стареење.-„Половина од моите пациенти ме сакаат поради она што им го кажувам, а половина ме мразат“, рече д-р Џералд Имбер во клипот објавен на TikTok.

  д-р. Имбер, кој е специјализиран за процедури за лице и тело, тврди дека се работи за трчање. Тој објаснува дека повременото трчање е добро, но сè повеќе од неколку километри секој втор ден е премногу.

  „Дали некогаш сте виделе долгогодишен тркач кој немал слабо, старо лице? Тоа се случува“, додаде тој.

  Според докторот, трчањето не влијае само на цртите на лицето, туку и на другите делови од телото.

  „Колената, глуждовите и грбот си заминуваат“, тврди тој.

  И покрај сите негативни ефекти кои трчањето може да ги има врз телото, докторот призна дека вежбањето има придобивки и го повтори своето тврдење дека се е во ред доколку се прави умерено.

  Инаку, триатлонецот д-р Кија Мовасаги тврди дека појавата на лице на тркач е предизвикана од слабата фигура и постојаното изложување на сонце.

  „Овие карактеристики ги имаат и градинарите, скијачите, градежните работници, сурферите, морнарите, тенисерите, велосипедистите, голферите. Како што старееме, нашата кожа произведува помалку колаген и еластин, а изложеноста на УВ зраците го забрзува овој процес“, рече таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img