More

  Навики за вежбање кои имаат лош ефект врз телото како што старееме

  spot_img

  Одредени фитнес навики можат да направат хаос на вашето тело, па затоа внимавајте на овие вообичаени замки додека влегувате во 60-тите.Редовното вежбање е една од најважните работи што можете да ги направите за да го забавите стареењето и да ги надоместите или одложите неизбежните ефекти на времето врз мобилноста, составот на телото и квалитетот на животот.

  И покрај тоа, потребно е правилен пристап кон тренинзите – особено кога стареете и имате помалку простор за грешки.

  На крајот на краиштата, никој не останува во своите 20-ти засекогаш, а како што телото старее, грешките што ги правите можат дополнително да го забават вашето здравје и целокупниот напредок, пишува Eat This Not That.

  Седумте најчести замки во приближувањето кон фитнесот кога влегувате во 60-тите:

  Ако сте се нашле во една или повеќе лоши навики, размислете за прилагодување на вашата рутина за вежбање.

  Исто така, секогаш запомнете дека здравата исхрана полна со овошје, зеленчук и протеини во комбинација со многу сон и добра хидратација се клучни фактори, освен вежбањето, кои влијаат да останете фит и здрави во вашите златни години.Претерување со кардио вежби
  Иако кардиото е одлично за здравјето на срцето и може да помогне во контролата на тежината, премногу од него всушност може да биде штетно.

  Иако повеќето луѓе не треба да се грижат за премногу кардио, постојаното правење и занемарување на други форми на вежбање не е најоптималниот пат до долгорочно, целосно подобрување на фитнесот за поединец на која било возраст. Балансот е клучен.

  Вклучете комбинација од кардио вежби, вежби за сила и флексибилност во вашата рутина.

  Занемарување на тренинг за сила
  Во согласност со претходната точка, тренингот за сила е апсолутно неопходен за одржување на мускулниот тонус, рамнотежа, јачина на коските и целокупната подвижност како што стареете.

  Спротивно на популарното верување, тренингот за сила не е само изградба на масивни мускули. Занемарувањето на тренингот за сила може да доведе до нерамнотежа на мускулите, намалена сила и поголем ризик од остеопороза.

  Прескокнување на работа со истегнување и мобилност
  Флексибилноста и мобилноста често го заземаат второто место во многу вежби, но тие се неопходни за одржување на целосен опсег на движења во зглобовите.

  Занемарувањето на истегнување и мобилност може да доведе до намалена флексибилност, мускулна нерамнотежа и поголем ризик од повреда. Вклучувањето на активности како што се општо истегнување и вежби за опсег на движења се клучен дел од сеопфатната фитнес програма против стареење.

  Не давајќи му на телото време да се опорави
  Иако е важно да останете доследни на вашата рутина за вежбање, исто толку важно е да му дадете време на вашето тело да се одмори и да се опорави. Прекумерниот напор може да доведе до различни проблеми, вклучувајќи намалена имунолошка функција, хормонална нерамнотежа, зголемен ризик од повреда и губење на мотивацијата.

  Општата препорака е да се одморате цел ден по секои два дена вежбање за да се опоравите и да имате корист од програмата за вежбање.

  Игнорирање на болката
  Иако можете да очекувате одредено ниво на непријатност при вежбање со отпор или други форми на интензивно вежбање, болката е јасен сигнал од телото дека нешто не е во ред. Игнорирањето на болката може да доведе до сериозни повреди и долгорочно оштетување.

  Доколку чувствувате непријатност во коленото или долниот дел на грбот додека изведувате одредена вежба, застанете, проверете дали ја правите правилно и ако болката продолжува, консултирајте се со лекар.

  Игнорирање на важноста на хидратацијата
  На телото му е потребна вода за регулирање на температурата, транспорт на хранливи материи и одржување на здравјето на зглобовите. И покрај ова, многу луѓе не пијат доволно вода секој ден. Акутните ефекти на дехидрација вклучуваат намалена енергија и фокус, запек, вртоглавица и други непријатности.

  Хроничната дехидрација може да има катастрофални ефекти врз телото, вклучувајќи различни проблеми. Ако се потите многу за време на вежбањето, заменете ја изгубената течност со вода или со напиток со електролити, особено ако имате тенденција да јадете малку сол.

  Претерано нагласување на изолациони вежби
  Ако вежбате со отпор, важно е да се фокусирате на сложените движења кои погодуваат повеќе мускулни групи. Вежбите за изолација можат да бидат корисни за обликување и рехабилитација на телото.

  Меѓутоа, нивното пренагласување на сметка на сложени вежби може да доведе до дисбаланс на мускулите и исто така да ве лиши од многуте придобивки кои доаѓаат од функционалните движења како што се чучњеви, влечење и слично.

  Како по правило, тренингот со отпор треба да вклучува три до четири сложени вежби и не повеќе од една или две изолациски вежби.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img