More

  Осомничените за убиството на девојчето Данка Илиќ (2) во Србија, С.Ј.(50) и Д.Д.(50), ќе бидат упатени на психијатриско вештачење во Специјалната затворска болница во Белград, штом ќе се исполнат условите

  spot_img

  Осомничените за убиството на девојчето Данка Илиќ (2) во Србија, С.Ј.(50) и Д.Д.(50), ќе бидат упатени на психијатриско вештачење во Специјалната затворска болница во Белград, штом ќе се исполнат условите. Вишото јавно обвинителство во Заечар наложило осомничените да бидат донесени на психијатриско вештачење во оваа институција, пишува српски Мондо.

  Покрај психијатриското вештачење на осомничените, Обвинителството во Заечар ќе преземе уште најмалку пет доказни дејствија во предметот против двајца вработени во ЈКП Бор Водовод, кои се сомничат дека прво со службен автомобил ја удриле девојката, а потоа ја задавиле и го сокриле нејзиното тело кое до ден денес не е пронајдено. Вишото јавно обвинителство во Зајечар истовремено работи на испрашување сведоци, испитување на базните станици, телефоните на осомничените, како и на ДНК прегледи, вклучително и гардеробата на осомничените.

  Еден сведок ќе биде сослушан денеска, тоа е мајката на осомничениот Дејан Драгијевиќ, С.Д. и таа ќе биде единствената со право да не сведочи бидејќи е блиска роднина на осомничениот, додека осомничен е таткото на осомничениот Д.Д. за друго кривично дело во овој случај помагање на синот по убиството.

  Извор запознаен со истрагата за Мондо вели:

  – Во обвинителството ќе сведочат сите што биле во контакт со детето, имале сознанија, учествувале во претресот или виделе нешто сомнително на кобниот ден. Ќе бидат повикани и родителите на малата Данка, Ивана и Милош, бидејќи и двајцата, како што беше најавено, тој ден се сретнале или виделе со осомничените, што ги прави родилите на Данка клучни сведоци во истрагата. Таткото Милош дури ги прашал осомничени дали виделе дете, додека мајката Ивана забележала еден од нив до автомобилот пред дворот во Бањско поле. Вештачењата ќе помогнат да се утврди точно како малата Данка била удрена од автомобилот и каде точно била во возилото откако била фрлена во него – вели изворот и додава:

  – Исто така, трагите на облеката на осомничените или на некои од запленетите предмети и алат треба подетално да откријат како починало девојчето (Данка)). Исто така, важно е да се најде телото, а обдукцијата би дала многу одговори. Но, како што одминува времето, прашање е во каква состојба ќе биде пронајдено телото и дали воопшто ќе може да се направи обдукција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img