More

  Пет ужасни утрински навики кои треба веднаш да ги промените!!!

  - Advertisement -

  Секое утро кога се будиме правиме некои работи кои веќе станаа рутина. Некои од нив ве прават бавни, негативни, дури и мрзливи во раните утрински часови. Ослободете се од овие пет токсични навики и бидете свежи и свежи за нов ден секое утро.

  1. Гледајќи во телефонот

  Во денешно време, за многу луѓе првата работа што ја прават веднаш штом ќе ги отворат очите наутро е да го земат телефонот и да почнат бесцелно да лизгаат. Тоа е најтоксичната навика, која најмногу влијае на очите. Покрај тоа, ја намалува продуктивноста. Затоа, кога ќе се разбудите, наместо да го земете мобилниот, испијте чаша млака вода, измијте се, излезете на балкон или застанете покрај прозорецот и вдишете свеж воздух. Одвојте час или два, ако е можно, па дури потоа погледнете го телефонот, проверете ги социјалните мрежи, мејловите и слично.

  1. Прескокнете го појадокот

  Многу луѓе имаат лоша навика да не појадуваат наутро по будењето, туку само да пијат кафе или чај. За добар почеток на денот, важно е да јадете квалитетен и здрав појадок. Јадете јајца, тост, овесна каша или свежо овошје.

  1. Одложување

  Откако ќе се разбудите, важно е да го испланирате денот, а потоа да ги завршите задачите, дури и ако е недела и сè што сте планирале е да одите на шопинг. Не ги одложувајте плановите, никогаш не е добро. Наводнете ги растенијата во куќата или исчистете ја куќата или фрижидерот, доколку имате дополнително време. 4. Не се туширајте

  Причината зошто луѓето се тушираат наутро е да го започнат новиот ден свежо и да добијат наплив на енергија. Туширањето во телото ослободува хормони кои прават да се чувствуваме добро и не подготвуваат за енергичен ден, пишува Тајмс оф Индија.

  1. Негативни мисли

  Никогаш не размислувајте за негативните работи во вашиот живот штом ќе се разбудите наутро. Молете се, медитирајте или кажете неколку мотивирачки мисли во огледалото. Бидете благодарни за добрите работи во животот и бидете оптимисти. Една негативна мисла наутро секогаш ќе биде демотивирачка и ќе влијае на остатокот од денот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img