More

  Нов светски рекорд: Чех нурна на длабочина од 52 метри во замрзнато езеро

  - Advertisement -

  Чешкиот нуркач Давид Венцл вчера излезе на површина од швајцарското езеро Силс по рекордното нуркање под мразот на длабочина од повеќе од 50 метри без одело.

  Рекорден подвиг на 40-годишниот пливач од 52,1 метар во еден здив следи по неговото влегување во Гинисовата книга на рекорди за пливање во должина на замрзнато чешко езеро во 2021 година.

  Венцел помина низ дупка во мразот, а потоа извади налепница од длабочина од 50 метри за да го докаже својот подвиг пред повторно да излезе на површина низ истата дупка.

  Исплукна малку крв, седна на една минута и потоа отвори шише шампањ. Подоцна во болницата било утврдено дека тој не се здобил со сериозни повреди.

  Нуркаше на температура меѓу 1 и 4 Целзиусови степени, му беа потребни 1 минута и 54 секунди, изјави неговиот промотор Павел Калоус.

  „Тој некако уживаше, но признава дека бил малку понервозен од вообичаено и дека имал проблеми со дишењето“, изјави тој за Ројтерс.

  „Не му е тешко да биде во ладна вода… Недостатокот на кислород е нешто нормално за него. Но, ова беше сосема поинаку бидејќи е навистина тешко да се работи со притисокот во ушите во ладна вода. „Ако ги комбинирате сите овие три работи: ладна вода, недостаток на кислород и проблемот со работа со притисок, тоа е нешто многу уникатно“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img