More

  Ова се сите овогодинешни оскаровци

  spot_img

  Најдобар филм на 95-тото доделување на наградите на Академијата за филмски уметности и науки е „Сите во исто време“, кој освои вкупно седум Оскари, а по него е германскиот филм „Ништо ново на запад“ со четири.

  Најдобар филм: „Сите во исто време“

  Режисер: Даниел Кван и Даниел Шајнерт, „Сите во исто време“

  Водечка машка улога: Брендан Фрејзер, „Кит“

  Главна жена: Мишел Јео, „Сите во исто време“

  Споредна машка улога: Ке Хју Кван, „Сите во исто време“

  Споредна женска улога: Џејми Ли Кертис, „Сите во исто време“

  Оригинално сценарио: „Сите во исто време“, Даниел Кван и Даниел Шајнерт

  Адаптирано сценарио: Сара Поли, „Жените зборуваат“

  Анимиран филм: „Пинокио“, Гилермо дел Торо, Марк Густафсон, Гери Унгар и Алекс Букли

  Меѓународен филм: „Ништо ново на Запад“, Германија

  Документарен филм: „Навални“, Даниел Рохер

  Краток документарен филм: „Шепочи на слонови“, Картики Гонсалвес и Гунеет Монга

  Краток игран филм: „Ирско збогум“, Том Беркли и Рос Вајт

  Анимиран краток филм: „Момчето, кртот, лисицата и коњот“, Чарли Мекеси и Метју Фројд

  Оригинална музика: „Ништо ново на запад“, Фолкер Бертелман

  Оригинална песна: „Naatu naatu“ (RRR), музика од М.М. Кеераваани, текст на Чандрабоса

  Звук: „Top Gun: Maverick“, Марк Вајнгартен, Џејмс Х. Метер, Ал Нелсон, Крис Бардон и Марк Тејлор

  Сценографија: „Ништо ново на запад“, Кристијан М. Голдбек и Ернестин Хипер

  Фото: „Ништо ново на запад“, Џејмс Френд

  Шминка и коса: „Кит“, Адриен Морот, Џуди Чин и Анемари Бредли

  Костимографија: „Црниот Пантер: Ваканда засекогаш“, Рут Картер

  Монтажа: „Сите во исто време“, Пол Роџерс

  Визуелни ефекти: „Аватар: патека на водата“, Џо Летери, Ричард Бејнхам, Ерик Саиндон и Даниел Барет

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img