More

  Најдобар филм Во исто време, најдобри актери Брендан Фрејзер и Мишел Јео

  - Advertisement -

  Најдобар филм на 95-тото доделување на Оскарите е филмот „Сите во исто време“, кој победи во вкупно седум категории, а најдобри главни актери беа Брендан Фрејзер за улогата во филмот „Кит“ и Мишел Јео за филмот „Сите во исто време“.

  „Сите во исто време“, мешавина од акционен филм, изопачен хумор и научна фантастика, ја следи кинеската имигрантка, сопственичка на перална Евелин Ванг, која ја игра Мишел Јео, која е зафатена од семејни и даночни грижи. Во хаосот на секојдневниот живот, таа открива постоење на паралелен универзум и влегува во конфликт со злобно суштество кое подоцна се испоставува дека е алтер егото на нејзината ќерка.

  „Благодарам на Академијата. Благодарение на студиото А24. Ја забележавте нашата чудност и не поддржувавте една година“, рече продуцентот на филмот Џонатан Ванг при добивањето на златната статуетка.

  Филмот „Сите во исто време“ ја започна трката за Оскар со 11 номинации, а покрај во категориите најдобар филм и женска главна улога, награден е и во категориите режија, споредни машки и женски улоги, оригинални сценарио и монтажа.

  Номинирани за најдобар филм беа „Ништо ново на запад“, „Аватар: Патот на водата“, „Духовите на островот“, „Елвис“, „Фејбелманс“, „Тар“, „Топ Ган: Маверик“, „Триаголник на тагата“ и „Жените зборуваат“.

  Мишел Јео најдобра актерка

  „За сите момчиња и девојки кои ме гледаат вечерва, ова е светлина на надеж и можност. Ова е доказ дека соништата навистина се остваруваат“, рече 60-годишниот Јео, прифаќајќи го Оскар за главна улога.

  „И дами, не дозволувајте некој да ви каже дека вашето време истече“, рече актерката, чија прва номинација беше во кариерата што започна во Хонг Конг во акционите филмови.

  Меѓу нејзините најпознати филмови се „Тигарот и змејот“, „Сеќавања на една гејша“ и „Луди богати Азијци“.

  Заедно со Јео во конкуренција за Оскар беа Кејт Бланшет за улогата на манипулативен диригент во филмот „Tár“, Ана де Армас за улогата на Норма Џин (Мерилин Монро) во биографската психолошка драма „Blonde“, Андреа Рајзборо. за улогата во филмот „To Leslie“ и Мишел Вилијамс за улогата во „Fabelmans“

  Брендан Фрејзер, најдобар актер
  „Благодарен сум на Дарен Аронофски што ми фрли креативен спас и ме повлече на добриот брод „Комплетот““, рече Фрејзер при прифаќањето на Оскар за неговата улога на дебел, повлечен професор кој предава онлајн, но надвор од камера затоа што се срами од својот изглед.

  Фрејзер, најпознат по улогите во „Џорџ од џунглата“ и трилогијата „Мумија“, доби Оскар за својата прва главна улога по девет години.

  Филмот „Кит“ доби и Оскар за шминка и фризура.

  Заедно со Фрејзер, Остин Батлер беше номиниран и за Оскар за главна машка улога за неговиот портрет на рок легендата во филмот „Елвис“, Колин Фарел за улогата на фармер опседнат со обновување на пријателството во „Духовите на островот“. , Пол Мескал за улогата на татко во филмот „По сонцето“ и Бил Наји за улогата во филмот „Living“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img