More

  Кина испрати предупредување до САД: „Продолжете со опасни провокации“

  spot_img

  Кина ја обвини американската војска за „злоупотреба на меѓународното право“ и ја предупреди за продолжување на „опасни провокации“ во Источна Азија, откако разурнувач на американската морнарица го направи својот прв премин низ Тајванскиот теснец во 2024 година.

  Кинеската владејачка Комунистичка партија го смета Тајван за дел од својата територија, иако никогаш не го контролирала, а лидерот Си Џинпинг не ја отфрли можноста за употреба на воена сила за „повторно обединување“ на островот со копното.

  Во исто време, според Законот за односи со Тајван, САД се обврзани да му обезбедат на Тајван воени средства за самоодбрана, што Пекинг го смета за мешање во неговите внатрешни работи, пишува CNN.

  „Бродот помина низ коридор во теснецот што е надвор од територијалното море на која било крајбрежна држава“, рече портпаролката на седмата флота на американската морнарица Меган Грин, велејќи дека потегот е во согласност со меѓународното право.

  Кинеското Министерство за одбрана соопшти дека САД „се додворуваат на опасностите“ со такви активности и дека е потребна промена за да се избегнат поморски и воздушни несреќи.

  „Основната причина за кинеско-американското поморско и воздушно безбедносно прашање лежи во провокациите на американската војска на прагот на Кина“, кинеската новинска агенција Ксинхуа го цитираше портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чиан.

  Според кинескиот весник, портпаролот ја повикал американската страна да престане да го злоупотребува меѓународното право и да престане со сите опасни провокации.

  Односите меѓу двете земји долго време беа затегнати, а на почетокот на овој месец командантот на американската Индо-пацифичка команда, адмирал Џон Аквилино, го обвини Пекинг за зголемување на тензиите. Тој исто така рече дека очекува демонстрација на моќта на Кина против Тајван по изборните резултати.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img