More

  Ова е список на најсмртоносните земјотреси што некогаш биле регистрирани

  spot_img

  Силен земјотрес го погоди Мароко доцна во петокот, а според прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи, најмалку 296 лица загинаа, а 153 се повредени.

  Земјотресите се мерат со помош на сеизмографи кои ги следат сеизмичките бранови кои патуваат низ Земјата по земјотрес. Си-Ен-Ен наведува некои од најсмртоносните земјотреси досега.

  Најсмртоносните земјотреси
  4 јуни 2000 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јужна Суматра, Индонезија, при што загинаа околу 100 луѓе.

  13 јануари 2001 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер го погоди Сан Мигел, Ел Салвадор, при што загинаа 852 луѓе.

  26 јануари 2001 – Околу 20.000 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер, со центар во Гуџарат, Индија.

  13 февруари 2001 година – Уште еден земјотрес го погоди Ел Салвадор, со јачина од 6,6 степени. Се проценува дека во тоа време загинале 315 луѓе.

  23 јуни 2001 година – Околу 138 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 8,4 степени во Перу.

  3 март 2002 година – Во регионот Хинду Куш во Авганистан, околу 166 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер.

  25 март 2002 година – Уште еден земјотрес во регионот Хинду Куш во Авганистан, овој пат со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, уби 1.000 луѓе.

  22 јуни 2002 година – Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди западен Иран, при што загинаа 261 лице.

  24 февруари 2003 година – Во јужниот дел на Ксијанџијанг, Кина, земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала остави 263 мртви.

  1 мај 2003 – Земјотрес со јачина од 6,4 степени ја погоди источна Турција, при што загинаа околу 177 луѓе.

  21 мај 2003 – Околу 2.266 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,8 степени во северен Алжир.

  26 декември 2003 година – Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди градот Бам во југоисточен Иран. Во земјотресот загинаа околу 31.000 луѓе.

  24 февруари 2004 година – Приближно 630 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 6,4 степени во Мароко.

  26 декември 2004 година – Земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтеровата скала го погоди западниот брег на Северна Суматра, Индонезија. Во земјотресот и цунамито што резултираше загинаа 227.898 луѓе во Индија, Шри Ланка, Индонезија, Тајланд, Малезија, Сомалија, Кенија, Танзанија и Бангладеш.

  22 февруари 2005 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди централен Иран, при што загинаа најмалку 612 луѓе.

  28 март 2005 – Земјотрес со јачина од 8,6 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Индонезија, на истиот расед што го предизвика земјотресот на 26 декември што го предизвика смртоносното цунами. Загинаа најмалку 1.300 луѓе.

  8 октомври 2005 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени го погоди Пакистан. Убиени се најмалку 86.000 луѓе.

  26 мај 2006 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер ја погоди централна Јава, Индонезија, при што загинаа најмалку 5.749 луѓе.

  17 јули 2006 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јава, Индонезија, при што загинаа околу 730 луѓе.

  15 август 2007 година – Земјотрес со јачина од 8 степени го погоди Перу, при што загинаа 514 луѓе.

  12 мај 2008 година – Земјотрес со јачина од 7,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Кина, при што загинаа повеќе од 87.000 луѓе.

  28 октомври 2008 година – Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Пакистан, при што загинаа 166 луѓе.

  6 април 2009 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Италија, при што загинаа 295 луѓе.

  29 септември 2009 година – 192 лица загинаа во земјотрес со јачина од 8 степени на островите Самоа.

  30 септември 2009 година – Земјотрес со јачина од 7,6 степени ја погоди Суматра, Индонезија, оставајќи повеќе од 1.000 мртви.

  12 јануари 2010 година – Земјотрес со јачина од 7 степени го погоди Хаити. Некои проценки покажуваат дека загинале околу 230.000 луѓе, но други наведуваат дека имало околу 316.000 жртви.

  27 февруари 2010 година – Земјотрес со јачина од 8,8 степени според Рихтеровата скала го погоди централниот дел на Чиле, при што загинаа 547 луѓе.

  13 април 2010 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди кинеската провинција Кингхаи. Наводно, загинале 2.968 луѓе.

  25 октомври 2010 година – Најмалку 503 луѓе загинаа во земјотрес со јачина од 7,7 степени во близина на Индонезија и цунами што следеше.

  21 февруари 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крајстчерч, Нов Зеланд. Се проценува дека загинале 181 лице.

  11 март 2011 година – Земјотрес со јачина од 9,1 го погоди источниот брег на Хоншу, Јапонија, предизвикувајќи огромно цунами. Вкупниот број на потврдени смртни случаи и исчезнати е над 22.000.

  18 септември 2011 година – Земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала го погоди Сиким, Индија, при што загинаа 111 луѓе.

  23 октомври 2011 – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди источна Турција.

  6 февруари 2012 година – Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на Негрос, Филипини, при што загинаа најмалку 113 луѓе.

  11 август 2012 година – Два земјотреси го погодија северен Иран, едниот со јачина од 6,4, а другиот со јачина од 6,3 степени. Најмалку 306 луѓе ги загубија животите.

  7 ноември 2012 – Во земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала кај брегот на Гватемала загинаа 139 луѓе.

  20 април 2013 година – Земјотрес ја погоди југозападната кинеска провинција Сечуан, при што загинаа најмалку 192 лица. Некои проценки велат дека земјотресот бил со јачина од 6,6 степени, но кинескиот мрежен центар за земјотреси го проценува на 7,0 степени.

  24 септември 2013 година – Земјотрес со јачина од 7,7 степени ја погоди пакистанската провинција Балучистан. Наводно загинале повеќе од 300 луѓе.

  3 август 2014 година – Земјотрес ја погоди кинеската провинција Јунан, при што загинаа најмалку 615 луѓе, а беа повредени повеќе од 2.400. Центарот за мрежа за земјотреси во Кина покажува дека е со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала.

  25 април 2015 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди Непал. Според Непалскиот Национален оперативен центар за вонредни состојби, бројот на загинати е повеќе од 8.000, а 366 се водат како исчезнати. Неколку недели подоцна, на 12 мај, земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди веќе потресената земја Непал, при што загинаа најмалку 125 луѓе во Непал, Индија и Тибет.

  26 октомври 2015 – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јужна Азија, при што загинаа најмалку 364 луѓе, а беа повредени повеќе од 2.000 други. Епицентарот е во североисточен Авганистан, но најголем дел од смртните случаи – најмалку 248 – се пријавени во Пакистан.

  16 април 2016 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди крајбрежниот Еквадор, при што загинаа 663 луѓе.

  24 август 2016 година – Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди централна Италија, при што загинаа најмалку 290 луѓе.

  19 септември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико Сити и околните држави, при што загинаа најмалку 369 луѓе.

  12 ноември 2017 година – Земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди граничната област меѓу Ирак и Иран. Повеќе од 600 луѓе загинаа.

  28 септември 2018 година – Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Сулавеси. Повеќе од 2.100 луѓе загинаа, а 1.300 се водат како исчезнати во земјотресот и цунамито.

  14 август 2021 година – Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди југозападниот дел на Хаити. Два дена подоцна, тропската бура Грејс донесе силни ветрови и силен дожд во истиот регион, што ги отежна напорите за помош. Приближно 2.248 луѓе загинаа, а 12.763 беа повредени.

  22 јуни 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,9 степени го погоди источен Авганистан. Повеќе од 1.000 луѓе загинаа, а најмалку 1.500 беа повредени.

  21 ноември 2022 година – Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Цианџур во Западна Јава, Индонезија, при што загинаа повеќе од 334 луѓе.

  6 февруари 2023 година – Земјотрес со јачина од 7,8 степени ги погоди Турција и Сирија. Повеќе од 50.000 луѓе беа убиени, а десетици илјади луѓе беа повредени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img