More

  Разорен земјотрес го погоди Мароко, речиси 300 жртви: „Луѓето се во шок и паника“

  spot_img

  Силен земјотрес го погоди Мароко доцна во петокот, уништувајќи згради и принудувајќи ги луѓето да ги напуштат своите домови во неколку марокански градови, а според прелиминарните податоци на Министерството за внатрешни работи, најмалку 296 лица загинаа, а 153 се повредени.

  ЕУ е подготвена да му помогне на Мароко
  Европската унија е подготвена да го поддржи Мароко по смртоносниот земјотрес во кој загинаа најмалку 296 луѓе, изјави во саботата претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

  „Моите мисли се со сите погодени од оваа трагедија и со спасувачите вклучени во операцијата за пребарување“, напиша Мишел на платформата на социјалните мрежи Х, порано Твитер.

  Веста за земјотресот е „застрашувачка“, напиша тој.

  „ЕУ е подготвена да го поддржи Мароко во овие тешки времиња.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img