More

  Израелците нема да може да летуваат на Малдиви

  spot_img

  Малдиви денеска соопштија дека им забраниле на израелските државјани да влезат во јужноазиската земја, јави индискиот медиум Вион.

  Министерот за внатрешна безбедност и технологија на Малдивите, Али Ихусан, рече дека претседателот Мохамед Муизу донел одлука на состанокот на владата да им забрани на луѓето со израелски пасоши да влезат во земјата.

  Овој потег уследи откако Муизу ангажираше специјален пратеник за да ги слушне палестинските барања од Малдивите за војната во Газа.

  Министерството за надворешни работи на Израел денеска ги советуваше израелските граѓани да не патуваат на Малдиви, откако владата на земјата забрани влез за лица со израелски пасоши.

  Израелското министерство соопшти дека препораката вклучува и Израелци со двојно државјанство.

  Министерството нагласи дека најдобро е израелските граѓани кои веќе се на Малдивите да размислуваат да ја напуштат земјата, бидејќи, како што се наведува, доколку се најдат во неволја, Израел тешко дека ќе може да им помогне во тој случај.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img