More

  Ова е најбезбедната земја во светот за 2023 година

  spot_img

  Најбезбедната земја во светот изобилува со природни убавини и неверојатни атракции. Тој е на врвот на листата на Глобалниот индекс на мирот.

  Иако популарните дестинации за одмор како Шпанија и Франција се сметаат за многу безбедни, постои една европска земја која редовно ја предводи листата на најбезбедни дестинации.

  Исланд е на врвот на глобалниот индекс на мир и е оценет како најбезбедна дестинација за одмор за туристите. Земјата е оценета како политички стабилна и има ниска стапка на криминал.

  Иако Исланд можеби не звучи како идеална дестинација за летен одмор, тој би можел да биде совршено место за бегство од топлотните бранови на јужна Европа.

  Земјата има некои од најуникатните пејзажи во Европа со природна убавина што го одзема здивот.

  Плажата Рејнисфјара е крунисана како најдобра плажа на континентот на престижната годишна ранг листа на плажата Tripadvisor. Плажата со црн песок е покриена со вулканска пепел и е опкружена со морски ѕидови.

  Исланд, РејкјавикMichelle_Raponi/Pixabay
  Сепак, туристите треба да внимаваат при посетата на плажата, бидејќи убавото место може да биде и многу опасно.

  Се уште е безбедно да се посети плажата, но туристите треба внимателно да ги прочитаат безбедносните знаци и да се држат подалеку од водата, пренесува Експрес.

  Погледнете ја листата на најбезбедни земји во светот:

  Исланд
  Данска
  Ирска
  Нов Зеланд
  Австрија
  Сингапур
  Португалија
  Словенија
  Јапонија
  Швајцарија

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img