More

  Ова е човекот кој го возел убиецот на Вања од Белград во Турција

  spot_img

  Струмичанецот Стефан Димковски, татко на две деца, е возачот кој од Белград до граничниот премин со Турција го превезе Љупчо Палевски Палча, осомничениот за убиството на 14-годишната Вања. Потоа на своите социјални мрежи објави фотографија од автомобил на пат во Турција.

  Димковски вчера попладне беше уапсен од македонската полиција на граничниот премин Дојран. Тој самиот објави слики од рутата на своите профили на социјалните мрежи истиот ден кога се вози со Палевски, кој е главниот осомничен за убиството на Вања и Панче Жижовски.

  Откако бил уапсен на граничниот премин, тој детално раскажал за плановите на Палевски и за локациите каде требало да биде во Турција, пренесува Телма.

  За Димковски се знае дека е татко на две деца, а на социјалните мрежи има фотографии од симболот на партијата „Десно“ на чело со Палевски. Тоа е проруска десничарска партија со контроверзни ставови.

  Многу политичари, како и јавноста во Северна Македонија, сега бараат гореспоменатата партија да биде забранета.

  Пат преку Белград
  Палевски на 30 ноември со возило „Шкода Супер Б“ управувано од неговиот адвокат бил пренесен во Србија. Таму ноќта ја поминал во хотел, од каде Димковски следниот ден со џип ленд ровер го презел и го донел во Бугарија, а потоа преку граничниот премин Градина во Турција.

  „Македонското Министерство е во контакт со полицијата во Турција, како и со нивните оперативци. Ни потврдија дека Палевски е пронајден во Баликесир и дека сакал да оди во Истанбул. Чекаше такси да го однесе, но беше уапсен од полицијата додека се движеше по еден од автопатите кај Баликесир“, изјави министерот за полиција на Северна Македонија, Оливер Спасовски.

  Палевски ќе им биде предаден на македонските власти кога ќе завршат екстрадициските постапки, за кои Спасовски вели дека се надева дека ќе заврши што е можно поскоро.

  Преглед на пиштолот и телефонот на Вања
  Во околината на Скопје се пронајдени два пиштоли кои се поврзани со убиствата. Кај Вања бил пронајден и мобилниот телефон. Спасовски потврди дека Вања бил застрелана, а не задавена, како што се шпекулираше. Тој очекува истрагата за убиството на Вања да се прошири.

  Министерството за внатрешни работи претходно поднесе кривична пријава за две убиства. Обвинителството сега преминува во фаза на истрага против пет лица. Тие четворица се осомничени за киднапирањето и убиството на Вања и Жежовски. Таткото на Вања, Александар, е осомничен дека помагал во кривичното дело киднапирање малолетно лице.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img