More

  Колку кофеин е премногу? Еве колку шолји кафе можете да пиете дневно

  spot_img

  Повеќето, всушност околу 75 проценти од луѓето, уживаат во шолја кафе наутро. Некои од нас го сакаат вкусот, други уживаат во ритуалот, а други само треба да се разбудат. За многумина од нас тоа е сите три.

  Претходно оваа недела се појави вест дека родителите на 21-годишната студентка Сара Кац го тужат ланецот ресторани „Панера Леб“. Кац имал срцева состојба наречена долг QT синдром тип 1, кој влијае на електричниот систем кој го контролира отчукувањата на срцето. Таа починала, наводно, откако го испила пијалокот со кофеин „Charged Lemonade“.

  Наполнетата лимонада содржи 260 милиграми кофеин. Но, на веб-страницата на Панера, главната референца за содржината на кофеинот на пијалокот вели дека таа е еквивалентна на онаа на нивното темно печено кафе и дека самиот кофеин е „чист“ (дефиниран како кофеин добиен од гуарана или екстракт од зелено кафе).

  Веста остави многумина да се прашуваат (и загрижени): Колку кофеин е премногу, особено ако имате проблеми со срцето?

  Која количина на кофеин генерално се смета за безбедна?
  За повеќето луѓе кои немаат проблеми со срцето, консумирањето кофеин се смета за безбедно до одреден степен. „Според Американското здружение за срце и Управата за храна и лекови на САД, три до четири шолји кафе дневно се покажаа како безбедни за повеќето луѓе и не се поврзани со негативни ефекти врз кардиоваскуларното или општото здравје“, рече д-р Џејмс. Уделсон, шеф на кардиологија во медицинскиот центар Тафтс за Хаф Пост.

  Во зависност од јачината на вашето кафе, три до четири шолји обично содржат помеѓу 300 и 400 милиграми кофеин. За да го достигнете тоа ниво, веројатно ќе треба да испиете помеѓу 10 и 15 шолји зелен чај или еден или два енергетски пијалоци. Конзерва Ред Бул од 250 милилитри има 80 грама кофеин, што е отприлика исто како една шолја кафе, но другите марки може да имаат повеќе или помалку.

  Лименка Кока-Кола од 330 милилитри има помалку кофеин од шолја кафе и повеќе од шолја зелен чај, 34 милиграми. Диеталната кока-кола содржи повеќе кофеин, со 46 милиграми на конзерва од 330 милилитри.

  „Општо земено, сода со кофеин и зелен или црн чај би содржи околу половина кофеин од кафето. „Енергетските пијалоци (или други пијалоци со кофеин, како во овој случај [Наполнета лимонада]) можат да имаат до двојно повеќе кофеин од шолја кафе“, истакнува Уделсон.

  За да се стави во контекст „Наплатената лимонада“ на Панера, обичната големина содржи приближно кофеин колку две до три шолји кафе и околу 10 шолји зелен чај.

  Кои се некои знаци дека сте пиеле премногу кофеин?
  Многумина од нас барем донекаде се запознаени со искуството кога сфатиле дека сме предозирале со кофеин, особено ако сме вознемирен тип. „Знаците на премногу кофеин може да вклучуваат несоница, нервоза, палпитации, прекумерно потење, гадење и главоболки“, рече Уделсон.

  Има и долгорочни ефекти од претерувањето со кофеин. „Хроничната употреба на премногу кофеин може да биде поврзана со хронични проблеми со спиењето, анксиозност, хронични стомачни проблеми, висок крвен притисок и нарушувања на срцевиот ритам“, додаде Уделсон.

  Има и добри вести
  Додека ефектите на кофеинот се чини дека се движат од досадни до опасни по живот, Уделсон повтори дека за повеќето луѓе умереното консумирање кофеин е сосема во ред. Всушност, тоа може да биде корисно за здравјето.

  „Современите студии како оние од британската Биобанка покажаа дека умереното консумирање кафе (две до четири шолји дневно) може да биде поврзано со помал ризик од кардиоваскуларни болести како што се коронарна артериска болест, срцева слабост, мозочен удар и атријална фибрилација. кажа. Тој рече.

  Кој навистина треба да внимава на внесот на кофеин?
  Се разбира, има некои луѓе кои треба да бидат дополнително внимателни со консумирањето кофеин.

  „Се препорачува бремените жени и доилките да го ограничат кофеинот на еквивалент на две до три шолји кафе дневно“, рече Уделсон. „Некои проблеми со срцето, како што се одредени нарушувања на срцевиот ритам, може да ги направат луѓето почувствителни на штетните ефекти на кофеинот врз нивниот проблем со ритамот.

  Ако здравјето на вашето срце е стабилно и не сте бремени или доите, обидете се да не се грижите премногу за потрошувачката на кофеин. Но, ако некогаш сте загрижени за тоа како вашето тело може да реагира на кофеинот, особено ако забележите тековни проблеми како нервоза или несоница, важно е да разговарате со вашиот лекар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img