More

  Откриена трговија со бебиња во Мароко, уапсени 30 лица

  spot_img

  Полицијата во Мароко уапси 30 лица осомничени за трговија со бебиња и уцена поради стекнување профит. Акцијата е спроведена во Фез, град на северот на земјата.

  Меѓу осомничените уапсени има 18 агенти за обезбедување, лекар, две медицински сестри, здравствени работници, како и посредници, рече извор од безбедносните сили за мароканска новинска агенција.

  Изворот не го прецизираше бројот на бебиња кои биле жртви на трговија со луѓе, но наведува дека некои од уапсените се осомничени дека посредувале во продажба на новороденчиња и работеле за семејства кои сакаат да посвојат напуштени деца во замена за пари, пренесува „Фигаро“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img