More

  Малото чудовиште од „Рибникар“ повторно беснее во болница

  spot_img

  Паралелно со бурата што ја предизвика мајката на Коста Кецмановиќ, момчето-убиец од основното училиште „Владислав Рибникар“, се случува уште едно во болницата каде експерти го набљудуваат ова мало чудовиште.

  Каприциозно расположен Коста уште еднаш ги шокира чуварите од полицијата и персоналот на Клиниката за психијатрија и неврологија за деца и младинци. Тој испушта омраза кон својата мајка Миљана, која повремено е неконтролирана.

  Како што пренесуваат дел од српските медиуми, тој во еден момент се свртел кон прозорецот и извикал: „Ќе скапеш во затвор!“

  Кога еден од полицајците го прашал со кого разговара, тој ладнокрвно одговорил: „На таа жена наречена мајка“.

  – Тој и претходно, често менувајќи го своето расположение, изразуваше гнев кон мајка си што на ниту еден од вработените во клиниката не му беше јасно. Мислеше дека ќе може да биде присутен на судењето на Миљана и таткото Владимир, каде сакаше да „каже сѐ“. Што сакаше да каже, не кажа – објаснува информиран извор од болницата.

  Девојка што не ја мразеше

  Според изворот, Коста го спомнал и училиштето во комуникацијата на социјалните мрежи со девојка, но не како закана, туку можеби повеќе како потенцијално место за средба.

  – Да ја знаеше, може да се каже дека е единствената женска личност што „не ја мразел“. Познато е дека речиси сите жртви се девојчиња и дека масакрот наводно го извршил за да и се одмазди на мајка си. Затоа е чудна оваа блага комуникација со девојката – вели изворот.

  Постојано прашувал за судењето, бил нетрпелив кога ќе започне

  – Во неверување останавме четворицата во собата, колку што бевме во тој момент. Коста праша: „Зошто не ми се јавуваат, кога ќе биде судењето? Новата година и сите празници поминаа, а нема повици. Знам дека не сум доволно стар за да ме судат, но ќе прашаат јас на судењето на татко ми и мајка ми да го повторам тоа што ми е кажано кога ме испрашуваа преку видео врска. Сѐ што имам сакам да кажам кога ќе одам во Палатата на правдата“.

  Односот на Коста со неговата мајка е, во најмала рака, турбулентен. Како што покажа истрагата, тој со месеци планирал како ќе изгледа масакрот во „Рибникар“ и притоа сакал само едно, од тоа најмногу да страда Миљана Кецмановиќ.

  Според информиран извор, тој сака да биде во центарот на вниманието.

  Во Центарот за социјална работа, по злосторството, Коста го опиша деталниот план што го смислил за да се одмазди на мајка си.

  „Мајката на еден од убијците од документарниот филм ја изедначи со неговата, бидејќи верувал „дека таа нема симпатии за неговите проблеми“. Всушност, тој сакал да страдаат мајките на неговите убиени пријатели, но и неговите. Тоа страдање, како и плачот на исплашените и ранети деца, го гледаше како еден вид компензација за неговата душевна болка“, изјави тогаш ЦЗСР.

  Коста не го споменувал својот татко

  Интересно е што досега момчето-монструм најмал гнев покажувал кон таткото Владимир. Дали повеќе го запознал со тоа што го научил да пука, го однел на стрелиште на обука за ракување со оружје и го разгалувал, ќе се знае и кога повторно ќе се слушнат сите од семејството.

  – Згора на тоа, тој воопшто не го спомнува својот татко – рекол информираниот извор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img