More

  Откриена причината зошто Валиева продолжи да се натпреварува?

  spot_img

  Руската олимпија Камила Валиева не била допингувана, туку веројатно проголтала нешто загадено со лековите на нејзиниот дедо, кој пиел триметазидин, лек за срцеви заболувања и против ангина. Според  Денис Освалд, предводник на Дисцпилинската комисија на Меѓународниот олимписки комитет, ова е причината зошто на младата 15-годишна лизгачка ѝ беше дозволено да продолжи да се натпреварува, пишува РусијаДенес.

  Тест-примерокот за допинг беше земен во декември на руското национално првенство. Лабораторијата на ВАДА во Стокхолм, која го тестираше за забранети лекови, го пријави резултатот дури минатата недела, откако Валиева и нејзините колеги руски уметнички ѕвезди освоија злато во тимски настан. Во Русија постоеше сомневање дека ВАДА можеби манипулирала со времето на постапката за да ги поткопа спортистите од земјата во Пекинг.

  Но, како и да е, Русија годинава не може да се натпреварува со свое знаме, химна и дрес на ЗОИ во Пекинг поради допинг-скандал од 2014 година. Наместо руската химна, на отворањето на Игрите  во салата „Птичје Гнездо“ ечеше Пијано концертот број 1 на Чајковски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img