More

  Осум болести кои имаат симптоми слични на грип, но не се

  spot_img

  Грипот е честа вирусна респираторна болест со симптоми кои вклучуваат треска, болки во главата и телото, кашлица и затнат или течење на носот.

  Симптомите на грипот не е тешко да се забележат, но тоа не значи дека секогаш ќе ви биде лесно да заклучите дека боледувате од грип. Причината лежи во тоа што постојат низа други болести кај кои се јавуваат барем некои од симптомите на грипот.

  1) Настинка
  Настинката и грипот се вирусни заболувања кои обично се јавуваат во исто време од годината и имаат многу симптоми кои се совпаѓаат, како што се болки во грлото и затнат нос. Главната разлика е колку брзо се појавуваат симптомите, пренесува centarzdravlja.hr.

  Настинката обично напредува постепено, симптом по симптом, во текот на неколку дена, додека со грип, група симптоми, вклучувајќи висока температура, кашлица, болки во мускулите и малаксаност, се појавуваат во рок од 24 до 48 часа.

  Иако многу од симптомите се преклопуваат, добро е да се знае дека настинката обично не доаѓа со болка во градите, што е покарактеристично за грипот.

  2) Болки во грлото
  Грипот и стрептокок имаат многу заеднички симптоми, но има два што може да се најдат со грипот, но никогаш со болно грло: кашлица и назална конгестија.

  Болката во грлото може да предизвика и отекување на лимфните јазли и крајниците и појава на мали црвени или бели дамки на непцето. Ниту еден од овие симптоми не е типичен за грип.

  Доколку докторот се посомнева за присуство на стрептококи, причина за бактериско воспалено грло, ќе ви земе брис од грлото, а ако тестот е позитивен, најверојатно ќе ви дадат антибиотици, поради што симптомите брзо ќе исчезнат.

  3) Пневмонија
  Пневмонијата може да се појави независно од грипот или може да се појави како компликација на болеста. Притоа, дури може да изгледа како да сте се опоравиле од грип, иако всушност сè уште имате друга инфекција.

  Пневмонијата може да биде вирусна или бактериска. Бактериската пневмонија е многу сериозна, но може да се лекува со антибиотици. Со овој тип на пневмонија се јавува тешка и упорна продуктивна кашлица, која често се поврзува со болка во градите. Температурата може да биде покачена, а вообичаените симптоми се ослабен апетит и болки во телото.

  Горенаведените симптоми може да се појават и со вирусна пневмонија, која е генерално поблага од бактериската пневмонија.

  4) Мононуклеоза
  Мононуклеозата, позната и како „болест на бакнувањето“, обично е предизвикана од вирусот Епштајн-Бар и е почеста кај адолесцентите и младите луѓе отколку кај другите возрасни групи.

  Симптомите често се појавуваат бавно, но може да личат на грип. Можно е да почувствувате екстремен замор и болка во телото, да добиете температура или да ве боли грлото. Сепак, други симптоми ја разликуваат мононуклеозата од грипот – и отечен црн дроб или слезина.

  Карактеристично за мононуклеозата е тоа што трае подолго од групата, 2-4 недели, но понекогаш и месеци.

  5) Менингитис
  Менингитис е воспаление на мембраните (менингите) кои го покриваат мозокот и ‘рбетниот мозок.

  Како и пневмонијата, менингитисот може да биде предизвикан од вирусна или бактериска инфекција. Вирусниот менингитис е почест и поблаг, но симптомите на двата типа се слични и наликуваат на грип: главоболка, треска и замор.

  Симптоми кои исто така укажуваат на менингитис се вкочанетост на вратот и чувствителност на силна светлина.

  Вирусниот менингитис обично поминува сам по себе во рок од една недела, но бактерискиот менингитис може да предизвика оштетување на мозокот, па дури и смрт, доколку веднаш не се лекува со антибиотици.

  6) бронхитис
  Бронхитисот има многу заедничко со грипот – продуктивна кашлица, малаксаност и болки во грлото – а главната разлика е во тоа што бронхитисот не доаѓа со висока температура. Дополнително, кај бронхитисот се јавува болка во пределот на грлото и градите, а не во целото тело како кај грипот. Досаѓачката кашлица при акутен напад на бронхитис може да трае до три недели, што е подолго од кашлицата предизвикана од грип.

  Нема тест за бронхитис како што е за грип, така што лекарите обично го дијагностицираат прашувајќи за симптомите и прегледот. Третманот за бронхитис се состои од одмор, пиење многу течности и земање лекови кои можат да ги ублажат симптомите.

  7) Респираторен синцицијален вирус (RSV)
  Респираторниот синцицијален вирус (РСВ) исто така има симптоми кои може да се помешаат со грип (или настинка). На пример, може да предизвика течење на носот и кашлица, но за разлика од грипот, симптомите на РСВ обично се појавуваат постепено. Најчесто тие исчезнуваат сами по себе, само треба да пиете многу течности и да се одморите.

  8) Вирус на човечка имунодефициенција (ХИВ)
  Околу две до четири недели откако се заразиле со вирусот на хумана имунодефициенција (ХИВ), повеќето луѓе доживуваат симптоми слични на грип. Овие симптоми може да вклучуваат треска, треска, ноќно потење или болки во мускулите. Тие можат да траат неколку дена или да траат неколку недели.

  Иако има многу други причините зошто може да имате симптоми слични на грип, ако мислите дека можеби сте биле изложени на ХИВ, важно е да се тестирате.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img