More

  Нутриционистите тврдат: Ако сакате да ослабете, избегнувајте ги овие четири додатоци

  spot_img

  Губењето тежина е предизвик и многу луѓе се свртуваат кон додатоци за слабеење за да ги постигнат своите цели. За жал, многу додатоци кои се продаваат за губење на тежината не го прават она што го ветуваат.

  Не само што се скапи суплементите, туку се и нерегулирани, па не секогаш знаете што добивате. Најдобар начин за слабеење е да се фокусирате на храната, што значи да јадете многу храна богата со хранливи материи и да одржувате мал калориски дефицит со текот на времето. Тоа не е најбрзиот метод, но докажано е дека делува.

  Експертите советуваат да не ги земате овие четири додатоци доколку се обидувате да ослабете, пренесува eatingwell.com.

  1) Екстракт од зрна од зелено кафе
  Овој додаток се добива од семето на растението кафе, кое е зелено пред печењето. „Екстрактот од зрно од зелено кафе има хлорогена киселина, соединение во кафето за кое се вели дека ја намалува апсорпцијата на мастите и го забрзува метаболизмот“, вели Даниеле ВенХуизен, диететичар од Сиетл и сопственичка на Food Sense Nutrition. Тој додава дека овие тврдења се главно неоправдани.

  Според Националниот институт за здравје, само неколку човечки испитувања ја испитувале ефикасноста на екстрактот од зелен чај за губење на тежината. Овие испитувања имаа лош дизајн на студијата и покажаа мешани резултати. Додека прегледот од 2020 година во Комплементарни терапии во медицината покажа дека екстрактот од зелено кафе може да помогне во намалувањето на тежината и индексот на телесна маса, немаше значително влијание врз процентот на телесните масти, што значи дека изгубената маса може да дојде од вода или мускули.

  „Исто така, според моето клиничко искуство, допрва треба да сретнам клиент кој изгубил тежина користејќи екстракт од зелено зрно кафе“, вели ВенХуизен.

  2) Garcinia Cambogia
  Garcinia cambogia е овошје со хидроксицитрична киселина (HCA), соединение за кое се смета дека го намалува производството на маснотии во телото и го потиснува апетитот. „Изгледа дека студиите покажуваат дека некои од овие тврдења може да се вистинити, но за жал, придобивките се скромни, а истражувањето е конфликтно“, рече ВенХуизен.

  Прегледот од 2020 година во Дијабетес, дебелина и метаболизам вели дека има само мал број студии за гарцинија камбогија, а методологијата е лоша, што значи дека не треба да им се верува на овие резултати.

  Уште поалармантно, „неколку студии објавија проблеми со црниот дроб со долготрајна употреба на овој додаток“, вели VenHuizen.

  3) Кетон од малина
  Кетонот од малина е соединение кое се наоѓа во овошјето од малина. Мали епрувета и студии на животни сугерираат дека може да го потисне акумулацијата на маснотии во телото, но резултатите се многу ограничени.

  Спроведена е само една човечка студија за ефектите на кетоните од малина врз слабеењето. Учесниците го земале додатокот осум недели додека следеле и диета ограничена со калории. Додатокот на кетонски малина е комбиниран со кофеин, горчлив портокал, ѓумбир, лук, кајен пипер, Л-теанин, екстракт од пиперка, витамини Б и хром. 45-те учесници кои ја завршиле студијата изгубиле тежина, но невозможно е да се знае дали тоа се должи на мешавината од кетонски малини или на калорискиот дефицит. Нема доволно докази за поддршка на кетоните од малина за губење на тежината, затоа заштедете ги вашите пари.

  4) Кофеин
  Кофеинот е природно присутен во чајот, кафето и чоколадото, како и во хербалните додатоци како што е гуарана. Кофеинот ја зголемува термогенезата, природното производство на топлина на телото. Во текот на овој процес, телото согорува дополнителни калории.

  Истражувањата сугерираат дека кофеинот може да помогне при губење на тежината, но потребна е голема доза за да се добие одговор. Прегледот во 2020 година во Nutrients покажа дека се потребни повеќе од 3 милиграми кофеин на килограм телесна тежина за да се промовира разградувањето на мастите. За човек од 150 килограми, тоа се 200 милиграми кофеин или две шолји кафе.

  Управата за храна и лекови наведува дека е безбедно да се консумираат до 400 милиграми кофеин дневно, но секој има различно ниво на толеранција. Луѓето чувствителни на кофеин може да доживеат симптоми како што се нервоза, нервоза, забрзан пулс и главоболки, меѓу другото.

  Иако кофеинот може да го зголеми губењето маснотии, тоа не е најдобриот начин за слабеење, особено затоа што кофеинските додатоци може да содржат повеќе од тоа, плус други стимуланси. Сепак, кофеинот од природни извори како кафето е најбезбедниот начин за консумирање кофеин. Затоа, слободно вклучете шолја кафе или чај во вашиот ден за зголемување на енергијата, но не очекувајте дека тоа ќе влијае премногу на вашата тежина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img