More

  Остатоците од авионот на Амелија Ерхарт пронајдени во Тихиот Океан?

  spot_img

  Истражувачки тим од Јужна Каролина тврди дека можеби го пронашле авионот со кој летала Амелија Ерхарт кога исчезнала во јули 1937 година.

  Роботичката компанија Deep Sea Vision (DSV) напиша во соопштение за печатот дека радарската слика што ја снимила „во дел од Тихиот океан каде што нема познати урнатини“ конечно може да реши една од најдолготрајните мистерии во земјата.

  Се вели дека таа слика од дното на океанот западно од предвидената точка за слетување на американскиот пилот го одразува изгледот и големината на нејзиниот авион Lockheed 10-E Electra.

  DSV рече дека пристигнал на локацијата врз основа на „теоријата на границата на датумот“ од 2010 година, што сугерира дека исцрпениот навигатор на Ерхарт заборавил да го врати календарот еден ден откако ја преминал меѓународната граница на датум.

  Ова би можело да предизвика погрешна проценка во навигацијата со ѕвезди и да го приземји авионот 60 милји западно од наменетата дестинација.

  Никој досега не ја истражувал областа, соопшти ДСВ.

  Извршниот директор на компанијата, Тони Ромео, рече дека остатоците што ги забележале се чини дека се недопрени.

  „Отсекогаш сме чувствувале дека таа (Ерхарт) би направила се што е можно за да го приземји авионот нежно на вода, а прегледот на авионот што го гледаме на сликата на радарот сугерира дека тоа можеби е случај“, рече тој.

  Со помош на подводни археолози, роботските експерти на DSV поминаа 90 дена во потрага на површина од 8.370 квадратни километри од дното на Тихиот Океан користејќи потопна подводна подлога наречена HUGIN 6000.

  Радарот што го користеле има речиси четири пати поголем опсег од претходно користената опрема од овој тип.

  Компанијата ги чува во тајност точните координати на својот изум.

  Ерхарт, заедно со навигаторот Фред Нунан, исчезнаа за време на лет долг 2.500 милји од Нова Гвинеја до островот Хауланд додека се обидуваа да ја обиколат земјината топка.

  Шпекулации за нивниот последен лет
  Оттогаш шпекулациите за нивниот последен лет се предмет на интерес во земјата.

  Истражувачите од Меѓународната група за обновување на историски авиони со седиште во Пенсилванија во 2014 година рекоа дека веруваат дека парчето ѓубре откриено на оддалечениот атол на Пацификот во 1991 година потекнува од нејзиниот занает.

  Професор по антропологија на Универзитетот во Тенеси во 2018 година изјави дека верува дека делови од скелет пронајдени на островот Никумароро во западниот дел на Пацификот во 1940 година припаѓаат на 37-годишна жена пилот.

  Десетици наводни сведоци тврдеа дека го слушнале Ерхарт како повикува помош преку радио.

  Кураторката на аеронаутиката Дороти Кокрејн на Националниот музеј за воздух и вселена Смитсонијан рече дека снимката од ДСВ е „интригантна“ и дека заслужува дополнителна истрага.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img