More

  Остатоци од кинеска ракета паднаа врз селото: Селаните панично избегаа (ВИДЕО)

  spot_img

  Наводните остатоци од кинески проектил беа видени како паѓаат на земја над село во југозападна Кина во саботата, оставајќи трага од светло жолт чад.

  На видеото се гледаат и селани како бегаат.

  Видеата беа објавени на кинеските социјални мрежи, а еден од сведоците ги испрати до CNN.

  Драматичните снимки се појавија на интернет набргу по експлозијата на ракетата-носач Long March 2C во саботата во 15 часот по локално време од центарот за лансирање на сателити Ксичанг во југозападната провинција Сечуан.

  Ракетата го лансираше Space Variable Objects Monitor, моќен сателит развиен од Кина и Франција за проучување на најоддалечените експлозии на ѕвезди познати како „експлозии на гама-зраци“.

  Кинескиот претседател Си Џинпинг вети дека ќе ја воспостави земјата како доминантна вселенска сила, засилувајќи ги мисиите за да се натпреварува со другите големи светски сили, вклучително и Соединетите држави.

  Саботното лансирање на ракетата беше прогласено за „целосен успех“ од страна на Кинеската аерокосмичка наука и технологија корпорација (CASC).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img