More

  Опсадна состојба во Газа

  spot_img

  Израелските сили денеска собираа тенкови во близина на изградените делови на Рафах, рекоа милитантите и жителите на Хамас, откако американскиот претседател Џо Бајден се закани дека ќе го задржи оружјето доколку Израел започне голема копнена офанзива врз јужниот град Газа.

  Хамас и Исламски џихад соопштија дека нивните борци ги нападнале израелските сили во источното предградие Рафах со противтенковски гранати и минофрлачи.

  Жителите на источниот дел на Рафах, единствената голема урбана област во Појасот Газа во која сè уште не влегле израелските копнени сили, рекоа дека можеле да слушнат експлозии од борбите меѓу палестинските борци и израелските трупи кои се приближуваат.

  Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс се врати во Каиро од Ерусалим и ги продолжи состаноците со посредниците за преговори за прекин на огнот, изјавија два египетски безбедносни извори. Тој вчера во Ерусалим се сретна со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

  Бајден изврши силен притисок врз Израел да се воздржи од голем напад на Рафах, каде стотици илјади Палестинци се засолнија од другите делови на Појасот Газа.

  Израелски тенкови го зазедоа граничниот премин Рафах од Појасот Газа во вторникот, прекинувајќи ја клучната рута за хуманитарна помош и принудувајќи 80.000 луѓе да го напуштат градот, според ОН. Израел објаснува дека мора да го нападне Рафах за да ги победи борците на Хамас за кои тврди дека се таму.

  – Јасно кажав дека нема да испраќам оружје доколку го нападнат Рафах – рече Бајден во интервју за Си-Ен-Ен во средата.

  Американските власти соопштија дека Вашингтон ја запрел испораката на 1.800 бомби од 1.000 килограми и 1.700 бомби од 250 килограми за Израел поради ризикот за цивилите во Појасот Газа.

  Амбасадорот на Израел во ОН, Гилад Ердан во четвртокот изјави дека одлуката значително ќе и наштети на способноста на Израел да ги неутрализира силите на Хамас, објави Израелското јавно радио.

  Израел денеска продолжи да го напаѓа Појасот Газа со тенкови и од воздух. Тенковите напредуваа кон населбата Зејтун во Газа, принудувајќи стотици семејства да избегаат, велат жителите.

  Израелската војска соопшти дека го обезбедува соседството и дека извршила воздушни напади врз околу 25 цели.

  Деир Ал Балах во централниот дел на Појасот Газа стана засолниште за илјадници луѓе кои избегаа од Рафах во последните денови. Палестинските лекари соопштија дека две лица, меѓу кои и една жена, загинале кога дрон испукал ракета врз група луѓе таму.

  Во меѓувреме, од вторникот во Каиро се водат преговори меѓу Хамас, Израел, САД, Египет и Катар. Повикувајќи се на извор запознаен со преговорите, египетската телевизија Ал Каиро денеска објави дека се работи на решавање на спорните прашања и дека има индиции дека ќе се постигне договор, без да навлегува во детали.

  Но, Изат Ел-Решик, член на политичката канцеларија на Хамас во Катар, вчера вечерта изјави дека Хамас нема да се согласи на ништо повеќе од предлогот што го прифати во понеделникот. Ова би вклучило ослободување на некои од израелските заложници што ги држи во Појасот Газа и на палестинските жени и деца приведени во Израел.

  – Израел навистина не сака да склучи договор и ги користи преговорите како фронт за да го нападне Рафах и да го заземе преминот – изјави Ел-Решик.

  Израел оваа недела рече дека предлогот за прекин на огнот, прифатен од Хамас, е неприфатлив, бидејќи бил омаловажен.

  САД во вторникот истакнаа дека новиот предлог на Хамас треба да го прекине ќор-сокакот во преговорите, тврдејќи дека двете страни не се премногу далеку во нивните позиции.

  Израелската копнена офанзива на Рафах ќе резултира со хуманитарна катастрофа, предупредуваат ОН, жителите на Газа и хуманитарните организации.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img