More

  Кој е Џордан Бардела, 28-годишниот кој би можел да стане нов француски премиер

  spot_img

  Подемот на Џордан Бардела на врвот на француската политика беше толку брз што тој сè уште го прашуваат за неговите тинејџерски години играјќи ја „Call of Duty“. Веќе следната недела, со само 28 години, тој би можел да стане француски премиер – и најмладиот во Европа во повеќе од 200 години.

  Тој е свежото лице на старата партија која се обиде да направи нова. Избрана за лидер од лидерката на Националното собрание (РН), Марин Ле Пен, во обид да ја ослободи екстремно десничарската партија од нејзините расистички и антисемитски корени, Бардела ја доближи до портите на моќта од кога било досега. Во неделата, РН го победи центристичкиот сојуз на претседателот Емануел Макрон во првиот круг од предвремените парламентарни избори.

  Не е јасно дали РН ќе формира влада, а Бардела ќе стане премиер по вториот круг на 7 јули. И покрај порастот на поддршката за РН, француските левичарски и центристички партии ги повикаа своите приврзаници да гласаат тактички за да и се оневозможи на крајната десница апсолутното мнозинство во Националното собрание со 577 места. Оваа недела, повеќе од 200 кандидати за пратеници од сојузот на Макрон и левичарскиот Нов народен фронт (НФП) се откажаа во обид да се избегне поделба во вториот круг.

  Но, додека Париз ја завршува неделата на политичко пазарење, едно е јасно: Франција – и остатокот од Европа – мора да размислат за можноста за француска влада на екстремната десница, предводена од популарен, но недокажан лидер. Значи, кој е Бардела и што може да направи неговата партија на власт?

  Син единец на италијански мигранти
  Единственото дете на италијанските имигранти, Бардела е израснато во Сена-Сен Дени, работничко предградие на Париз. Тој се приклучи на РН на 16 години, а подоцна почна да студира географија на престижната Сорбона, пред да се откаже за да се искачи на партиските рангови.

  Тој го направи тоа брзо. Откако стана портпарол на партијата, тој стана водечки кандидат на РН за изборите за Европскиот парламент во 2019 година на возраст од само 23 години. Во 2022 година, откако Ле Пен тесно ги загуби претседателските избори од Макрон, тој ја наследи како лидер на партијата, надминувајќи ја долгогодишната позиција на партиски потпретседател и поранешен партнер на Ле Пен, Луис Алиот.

  Ослободена од секојдневното управување на партијата, но речиси сигурно дека повторно ќе се кандидира за претседател во 2027 година, Ле Пен успеа да го освежи имиџот на РН и да ја ослободи партијата од нејзиниот углед. Ле Пен ги започна своите долгогодишни напори за детоксикација на РН со протерување на нејзиниот татко, Жан-Мари Ле Пен – осуденик на холокаустот – од партијата што ја основаше и подоцна ја преименуваше.

  Назначувањето и последователното издигнување на Бардела може да претставува завршување на нејзината мисија да ја воведе партијата во модерната ера. За многу постари гласачи, изгледите за екстремно десничарска влада – што потсетува на колаборационистичкиот режим на Виши за време на Втората светска војна – останува застрашувачка. Но, меѓу младите, кои не се оптоварени со овој историски товар, партијата се покажа како исклучително популарна.

  Иако пораките на RN останаа слични, гласникот целосно се промени. Елегантен, собран, неприкосновен, дете на филмската генерација, Бардела создаде огромен број следбеници на TikTok, каде младите гласачи можат да го гледаат како дегустира вино и фотографира. Дури и видеото на кое тој јаде бон-бон беше прегледано 7,5 милиони пати.

  За само две години, Бардела помогна на РН да добие прифатлив – и потенцијално изборен – лик. Додека сојузот на Ансамблот на Макрон се обидуваше да се дистанцира од имиџот на претседателот, изборниот манифест на РН е исполнет со впечатливи портрети на премиерот што чека.

  Фантазиски ветувања?
  Но, кампањата и владеењето бараат различни вештини. Ако стане премиер, Бардела ќе се соочи со проблем заеднички за партиите кои направија скок од протестно гласање до кредибилна владејачка сила: како, откако дал екстравагантни ветувања додека го нарушува мејнстримот, како да избегне разочарување на народот кога ќе дојде на власт?

  И покрај освежената слика, децениската филозофија останува иста: имигрантите го загрозуваат општественото ткиво на Франција. RN се залага за укинување на правото на државјанство при раѓање за деца на странци родени на француска почва и за дискриминација во корист на француските граѓани во областа на социјалната заштита и вработувањето во јавност.

  Но, за други работи во својот манифест од 21 страница, РН е понејасен. Детали за тоа како има намера да ја „зачува француската цивилизација“, таа вели дека ќе донесе „конкретни закони насочени кон исламистичките идеологии“, без да елаборира и дека „ќе експериментира со создавање на доброволна служба за национално наследство“.

  РН веќе почна да ублажува некои од своите поекстремни нативистички позиции. Откако првично се залагаше за забрана за двојно државјанство, Бардела го омекна овој став, но остана на ставот дека „најстратешките позиции“ во владата ќе бидат резервирани за француските државјани.

  „Можете ли да замислите Французи Руси да работат денес во Министерството за вооружени сили? рече тој во пресрет на првиот круг.

  Но,  сè уште нема дадено дефиниција за „стратешки позиции“. На пример, дали градоначалничката на Париз, родена во Шпанија, Ан Идалго, би можела да остане на функцијата или би морала да се откаже од шпанското државјанство?

  Исмејувајќи се со нејаснотијата на ветувањата на РН, Жан-Лук Меланшон – екстремно левичарскиот лидер на партијата „Франција Непоклони“, која припаѓа на коалицијата Новиот народен фронт – праша: „Што сака г-дин Бардела? Ние не знаеме. Не кажувај ништо. Тој е убав дечко, но која е неговата агенда? Фрлање имигранти во морето“.

  Критичарите рекоа дека хроничното отсуство на Бардела од клучните гласови додека беше член на Европскиот парламент и неговото неразбирање на политичките детали го направија неспособен да владее. Во неодамнешната дебата со Габриел Атала, францускиот премиер во заминување и штитеник на Макрон, Бардела со насмевка призна дека не го прочитал текстот на нацрт-законот за кој гласал против.

  Што се однесува до економијата, РН се обврза да го намали данокот на додадена вредност на електричната енергија, горивото и другите енергетски производи од 20% на 5,5% и целосно да го суспендира за многу основни потреби.

  Иако ова може да биде привлечно за гласачите, го вознемири и Брисел и финансиските пазари. Франција има еден од најголемите дефицити во еврозоната и сега се заканува дека ќе ги прекрши новите фискални правила на Европската комисија, кои беа суспендирани за да им помогнат на земјите да се опорават од пандемијата „Ковид-19“ и енергетската криза. Брисел наскоро би можел брутално да ги ограничи трошоците на француската влада, и покрај великодушните ветувања од РН.

  „Заострувањето ќе биде неопходно следната година за да се усогласи Франција со очекувањата и правилата на ЕУ“, изјави за Си-Ен-Ен Мујтаба Рахман, директор на консултантската компанија за Европа и политички ризик Eurasia Group.

  Ако РН ги нема потребните 289 места за апсолутно мнозинство, Бардела би можел да одлучи да не владее. Во охрабрувачките говори пред првиот круг на гласање, тој ја отфрли можноста да води малцинска влада која ќе бара поддршка од сојузничките партии за усвојување на законодавството. Иако Франција засега може да избегне екстремно десничарска влада, таа се соочува со растечката перспектива Ле Пен да стане претседателка во 2027 година, а потоа да распише парламентарни избори за да го постави Бардела за премиер.

  Моделот Мелони?
  Почнувајќи од 2022 година, поранешните нативистички партии кои се надеваа дека ќе владеат, најдоа модел што треба да го следат. Откако технократската влада предводена од Марио Драги падна во Италија, што доведе до предвремени избори, Џорџија Мелони стана премиер на Италија, станувајќи најекстремниот десничарски лидер во земјата по Бенито Мусолини.

  Пред таа да ја преземе функцијата, сојузниците на Рим мислеа дека италијанската тврдодесничарска влада може да го загрози западното единство со поддршка на Украина, посочувајќи на Матео Салвини, заменик-премиерот на Мелони и долгогодишен обожавател на рускиот претседател Владимир Путин, кој носеше маици со неговиот лик.

  Но, премиерата на Мелона се покажа како поумерена отколку што многумина првично се плашеа. Додека таа водела строго десничарски политики на домашен терен – барајќи да го ограничи абортусот, сурогат мајчинството, па дури и да ги отстрани имињата на мајките лезбејки од изводите на родените на нивните деца – таа во голема мера следеше мејнстрим став за надворешната политика.

  Дали РН може да ја усвои оваа двојна стратегија?
  РН е познат евроскептичен, но разговорите за „Frexit“ се заладија – можеби затоа што британското напуштање од Европската унија покажа чин на сериозно економско самоосакатување, а можеби и затоа што лидерите на цврстата десница – како што е унгарскиот Виктор Орбан – покажаа дека полесно е да се ослабне блокот одвнатре отколку однадвор.

  За таа цел, РН вети дека ќе го намали финансирањето на ЕУ до 3 милијарди евра, делумно за да ги финансира даночните намалувања дома. Меѓутоа, бидејќи буџетите на ЕУ се договорени на седумгодишна основа, а сегашниот трае до 2027 година, РН не може законски да отстапи од француските обврски за трошење.

  Бардела, исто така, ја отфрли можноста за испраќање француски војници во Украина – идеја изнесена од Макрон – и рече дека нема да дозволи Киев да користи француска воена опрема за напад на цели во Русија.

  Но, позицијата на Бардела како премиер може да ја доведе Франција до уставна криза. Додека Националното собрание е одговорно за донесување домашни закони, а премиерот го контролира буџетот, претседателот ја одредува надворешната, европската и одбранбената политика на земјата. Кога премиерот и претседателот припаѓаат на различни партии – во редок аранжман познат како „кохабитација“ – работите може да застанат.

  Додека Макрон се подготвува да го види својот мандат, кој завршува во 2027 година, границата меѓу домашните и надворешните работи може да стане нејасна. Ако Макрон води надворешна политика која бара од парламентот да усвои нацрт-закон за големи трошоци, не е јасно чии преференции ќе надвладеат: неговите или на Бардела.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img